Przed wyjazdem do Turcji powinniśmy wiedzieć, że polscy obywatele objęci są obowiązkiem posiadania wizy. Można je wyrobić na większości lotnisk po przybyciu do tego państwa, a uprawniają one do miesięcznego pobytu na jego terenie. Warto tutaj dodać, że wybierając się na teren Turcji musimy posiadać paszport ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu. Gdy wylądujemy już w tym europejsko-azjatyckim kraju, pamiętajmy też o przestawieniu zegarka o godzinę do przodu w stosunku do czasu polskiego.

Będąc w Turcji, dobrze jest przestrzegać szczególnie zasad higieny. Nie pijmy wody z nieznanych źródeł – najlepiej jest sięgać tylko po tę butelkową, bez dodatku lodu. Mieszkańcy tego kraju nie mają w zwyczaju używania papieru toaletowego, więc warto zaopatrzyć się w jego zapas na czas pobytu. Pamiętajmy też, aby papieru nie wrzucać do muszki klozetowej, lecz do kosza na odpadki, gdyż tutejsza kanalizacja może mieć problemy z jego odprowadzeniem.

Chociaż Turcja jest nowoczesnym krajem znajdującym się pod silnym wpływem Europy, wiele tradycji i obyczajów odbiega od tych, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Przede wszystkim, należy mieć świadomość, że dominującą religią tego państwa jest muzułmanizm. Nie powinny więc dziwić nas sytuacje (zwłaszcza gdy przebywamy w małych miastach i na wsi), gdy zobaczymy tradycyjnie ubranych mieszkańców odprawiających modlitwy pięciokrotnie w ciągu dnia. Udając się do tureckiej świątyni, zadbajmy o odpowiedni strój i wykażmy szacunek dla lokalnych wierzeń.

Na uwagę zasługują też zasady obowiązujące w jakże popularnych tureckich łaźniach zwanych hammam. Nie służą one tylko i wyłącznie celom higienicznym, lecz także towarzyskim. Pamiętajmy, że w obiektach tych należy także zachować stosowną powagę i przestrzegać wszelkich reguł stosowanych przez miejscowych. Nie powinno nas na przykład dziwić, że tureckie kobiety korzystają w łaźniach z oddzielnych pomieszczeń. Pamiętajmy też, że całkowite obnażanie się podczas wizyty w hammamie nie jest mile widziane. Panie powinny zostać w bieliźnie zaś panowie – kąpielówkach lub biodrowych przepaskach.

Uwaga!

W Turcji dużą wagę przywiązuje się też do odpowiedniego ubioru na ulicy. W celu uniknięcia nieprzyjemnych komentarzy i zwracania na siebie uwagę, panie powinny zrezygnować z wyjątkowo krótkich spódniczek i obcisłych bluzek. W złym guście jest tutaj także okazywanie sobie nadmiernych czułości. Powściągliwość i szacunek dla lokalnej tradycji na pewno uchroni nas przed nieprzychylnymi spojrzeniami Turków.

Chcielibyście wybrać się do Turcji? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić kartkę na Komunię?
Następny artykułJak samemu zrobić kartkę urodzinową?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here