– Lubańska Pokrywa Wulkaniczna – uważana jest za największą formację bazaltową w naszym kraju. Na obszarze znajdującym się pomiędzy Lubaniem, Zarębą, Kościelnikiem i Przylaskiem można obejrzeć ślady po ich pozostałościach. Można je podziwiać w parku miejskim (wpisanym na listę zabytków) w Kamiennej Górze. Do najbardziej interesujących miejsc należy tam pomnik przyrody, czyli kocioł po kamieniołomie bazaltu. Zwiedzanie tego miejsca ułatwia ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi opisującymi jego walory. Do intersujących pod w tym względem miejsc należą m.in. kamieniołomy: na Bukowej Górze, Zarębie Górnej, „Księginki ” (znajduje się tam trasa dydaktyczna);

– Leśniańska Pokrywa Wulkaniczna – to teren pomiędzy Leśną, Grabiszycami oraz Miłoszowem. Pozostałości po wulkanach można podziwiać m.in. w kamieniołomach: Leśna, Smolnik, Skoki. Największym z nich był kamieniołom Leśna.

Czopy wulkaniczne można zobaczyć na wzgórzu Ostróżek i w Jałowcu;

– Szlak Wygasłych Wulkanów znajduje się pomiędzy Jaworem i Wleniem. Zaczyna się Legnickim Polu, następnie biegnie przez Jawor, Wąwóz Myśliborski, Proboszczów i Grodziec do Złotoryi. Ma on długość 85 km. Na tej trasie oznaczonej żółtym kolorem można podziwiać ślady, które świadczą o obecności wulkanów w tym rejonie. Pozostałościami po wulkanach są m.in.: Wilcza Góra, Czartowska Skała, Ostrzyca, Grodziec, Trupień, Owczarek, Obłoga, Górzec, Łysanka, Oścień, Radogost, Kostrza, Dębina. W rezerwacie „Wilcza Góra” znajduje się na górze pomiędzy Złotoryją a Wilkowem. Jest to rezerwat przyrodniczo-geologiczny. Można tutaj podziwiać to, co pozostało z trzeciorzędowego wulkanu. Ciekawostkę stanowi fakt, że znajduje się tutaj kopalnia bazaltu, który wykorzystano do budowy m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Znajdują się tutaj także dwie groty skalne: jaskinia Wilcza Jama i Niedźwiedzia Jama.

W Ostrzycy Proboszczowickiej można podziwiać górę o nietypowym kształcie. Jest to środek wulkanu, czyli komin wulkaniczny. W celu ochrony walorów geologicznych tego miejsca utworzono tam Obszar Chronionego Krajobrazu Ostrzyca Proboszczowicka. Małe Organy Myśliborskie znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, na wzgórzu Rataj (niedaleko Myśliborza).

Zwiedzaliście kiedyś pozostałości po wulkanach w Polsce? A może udało się Wam zobaczyć prawdziwy wulkan? Czekam na Wasze opinie w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przejść Final Fantasy X na podstawowych statystykach?
Następny artykułJak przejść Mirror’s Edge bez używania broni?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here