Wyjazd last minute

Czym są podróże last minute? Czy to w rzeczywistości dobry pomysł? Dowiedz się, jak najlepiej zorganizować wyjazd last minute!

Na czym polega wyjazd last minute

Wyjazd last minute to nic innego, jak urlop, wycieczka czy podróż, która została wykupiona na ostatnią chwilę. Nie ma tu oczywiście granicy, kiedy owa „ostatnia chwila” się kończy lub zaczyna, co do zasady należy jednak przyznać, że do wyjazdu pozostało niewiele czasu. Wyjazdy last minute często wybierane są przez osoby, które mogą pozwolić sobie na sporą elastyczność dotyczącą np. wzięcia urlopu w pracy.

Dlaczego last minute to dobry pomysł?

Po dotychczasowych informacjach mogłoby się wydawać, że wyjazd last minute to nie najlepszy pomysł – masz mało czasu (albo w ogóle go nie masz) na planowanie urlopu, możesz mieć problem z wolnym, musisz się szybko pakować… Zasadniczą zaletą podróży last minut jest jednak to, że ceny są znacząco niższe od regularnych. Dotyczy to zarówno zakupu wycieczki w biurze podróży, jak i w niektórych przypadkach np. biletów na wybrany środek transportu. Mało tego, niektórzy to tzw. wyjadacze last minute. Wypatrują oni już wcześniej wymarzoną wycieczkę w danym terminie i świadomie czekają do ostatniej chwili z jej zakupem, aby zapłacić o wiele mniej. Ta taktyka jest jednak bardzo ryzykowna – jeśli zabraknie miejsc, nie będziesz mógł wybrać się w tę podróż. 

Jak zorganizować wyjazd last minute?

Jeden ze sposobów na organizację wyjazdów last minute został wspomniany przed chwilą – możesz wszystko na spokojnie zaplanować wcześniej i po prostu czekać, czy uda Ci się wykupić wybrany wyjazd w niższej cenie. Tej możliwości nie bierzemy jednak teraz pod uwagę, podpowiemy Ci, co zrobić, jeśli do wyjazdu zostało naprawdę niewiele czasu.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dany wyjazd wiąże się z różnego rodzaju dodatkowymi formalnościami takimi jak wizy czy formularze obowiązkowe do wypełnienia w czasach pandemii. Oprócz tego dowiedz się, jakie regulacje covidowe są aktualne w danym kraju i czy wymagane jest szczepienie. Tak naprawdę tę wiedzę możesz posiąść jeszcze przed kliknięciem przycisku „kup teraz”.

Niezwykle istotnym elementem przygotowań do wyjazdu jest ubezpieczenie turystyczne. Polisa turystyczna zapewnia Ci niezbędną pomoc w wielu nieprzewidzianych i nieprzyjemnych sytuacjach. Ubezpieczenie turystyczne warto wykupić na własną rękę nawet wtedy, gdy wybierasz się na urlop z biurem podróży. Zawartość polisy powinna być dopasowana do profilu Twojego wyjazdu, jednak nawet podstawowe ubezpieczenie turystyczne musi zawierać:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie assistance,
  • ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków).

Ponadto zależnie od swoich preferencji polisę możesz rozszerzyć m.in. o:

  • ubezpieczenie OC,
  • ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe lub skrócenia wyjazdu,
  • ubezpieczenie od uczestnictwa w aktach terroru,
  • ubezpieczenie od zaginięcia lub kradzieży bagażu,
  • ubezpieczenie od zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych.

Jeżeli masz już ubezpieczenie turystyczne, koniecznie sprawdź, co możesz robić na miejscu i jakie atrakcje tam na Ciebie czekają. Często nie wystarczy Ci czasu na dokładne zaplanowanie każdego dnia, ale być może jest tam galeria sztuki, park narodowy albo inna atrakcja, którą koniecznie chcesz odwiedzić, a kupno biletów możliwe jest tylko z wyprzedzeniem (nawet niewielkim)? Kolejny i zarazem ostatni etap to pakowanie. Sprawdź wszystkie wymogi obowiązujące w danym środku transportu i ruszaj na swój wymarzony urlop last minute!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here