Potrawy Kuchnia śródziemnomorska - charakterystyka

Kuchnia śródziemnomorska – charakterystyka

-

Podstawą kuchni śródziemnomorskiej są świeże owoce i warzywa, zioła, głównie oregano, zioła prowansalskie, bazylia, tymianek i rozmaryn, zboża, oliwa i wino. Jednak prawdziwy sekret kuchni wywodzącej się z tego regionu świata tkwi w jej nieustannym odnoszeniu się do korzeni krajów śródziemnomorskich, ich lokalnych obyczajów i tradycji, a więc do wiejskich gospodarstw, prostych, smacznych i zdrowych potraw, których przygotowanie nie zajmowało dużo czasu.

Do najpopularniejszych potraw kuchni śródziemnomorskiej goszczących już współcześnie na stołach całego świata z całą pewnością zaliczyć można sałatkę grecką, pizzę, ślimaki, spaghetti, lasagne, tortellini i risotto. Do większości z nich używana jest duża ilość warzyw, głównie pomidorów, oliwek, czosnku, przypraw, oliwy z oliwek, ryb, owoców morza i sera, w szczególności parmezanu.

Jednym z gatunków zaliczanych do kuchni śródziemnomorskiej jest bez wątpienia kuchnia włoska. Typowy posiłek włoskiej rodziny nie składa się tak jak czasami w Polsce z jednogarnkowego posiłku. Kuchnia włoska to w pierwszej kolejności przystawka, następnie danie mączne, makarony lub zupa. Kolejnym daniem, tym razem już głównym, jest najczęściej mięso, ryby z dodatkiem ryżu lub sałatki. Wyśmienitym dodatkiem do wszystkich dań kuchni śródziemnomorskiej jest białe lub czerwone wino.

Jednak największy sekret kuchni śródziemnomorskiej to nie tylko jej prostota i wspaniały smak. Jest nim dobroczynny jej wpływ na ludzki organizm. Jak wynika z badań, kuchnia śródziemnomorska nie tylko wzmacnia system odpornościowy nie obciążając organizmu ciężkostrawnymi posiłkami, ale także pozwala zachować doskonałą kondycję fizyczną i psychiczną oraz dzięki bogactwu potraw w naturalne produkty zapobiega powstawaniu miażdżycy i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca oraz nowotworów. Ponadto to właśnie kuchnia z tego regionu świata uzyskała miano recepty na długie i zdrowe życie. Wynika to jednoznacznie z zależności między sposobem odżywiania ludzi a długością ich życia.

Lubicie kuchnie śródziemnomorską? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Stres pourazowy (PTSD) – co to, objawy

Pourazowe zaburzenie stresowe (PTSD – ang. posttraumatic stress disorde) to rodzaj zaburzenia lękowego, wynikłego na skutek przeżycia traumatycznego zdarzenia. Bardzo silny stres prowadzi do powstania psychicznego kryzysu u danej osoby.

Jak szukać partnerów do organizacji szkoleń, warsztatów?

Gdy mamy już pomysł na atrakcyjne warsztaty czy szkolenia, często potrzebujemy partnerów do realizacji przedsięwzięcia. I tu zaczyna się problem, którego rozwiązania wymaga sporo wysiłku. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą doprowadzić do sukcesu lub przynajmniej skrócić czas poszukiwania.

Zobacz też

Kara za niepłacenie składek ZUS

Prowadząc działalność gospodarczą należy pamiętać o terminowym regulowaniu zobowiązań z tytułu składek ZUS. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych precyzuje obowiązki przedsiębiorców w zakresie stawek oraz terminów dla różnych podmiotów gospodarczych.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: