Kapustę na początku oczywiście płuczemy i szatkujemy. Musimy ją ugotować do miękkości. Kiedy będzie gotowa, odcedzamy wodę, czekamy aż kapusta przestygnie i szatkujemy ponownie. Cebulę kroimy i szklimy na oleju. Rozbijamy jedno jajko, mieszamy je z solą i pieprzem oraz odrobiną tartej bułki, potem dodajemy cebulkę i mieszamy, a na końcu wlewamy to do poszatkowanej, ostudzonej kapusty. Ręką musimy zagnieść „ciasto”, ciężko mówić tu o cieście w dosłownym znaczeniu. Kiedy składniki równomiernie się połączą, dodajemy rozdrobnioną bułkę (tę z mleka), ponownie mieszamy – zagniatamy i już można formować kotlety. Cały proces przypomina robienie kotletów mielonych. Można jeszcze uformowane kotlety obsypać pieprzem po wierzchu. Kotlety panierujemy w jajku i bułce tartej i smażymy na oleju, aż będą złote, przypieczone tak jak lubimy. Kapustę gotowaliśmy wcześniej, więc tak naprawdę tylko panierka musi się zezłocić, by kotlety były gotowe.

Smaczne są z ziemniakami, zwłaszcza młodymi, ale można podawać je jako dodatek do mięs czy gulaszy.

Przepis na potrawę ze zdjęcia – blog kulinarny Kuchnia Ireny i Andrzeja:

Kotlety z kapusty

1/2 kg kapusty (biała lub włoska)
25 dag pieczarek
1 cebula
3 jajka
1 łyżka mąki
2-3 łyżki kaszy manny
2 łyżki tartej bułki
2 łyżki masła
2 łyżki pietruszki (natka)
pieprz
sól
cukier

Przyrządzanie kotletów zaczynamy od pokrojenia kapusty na kawałki i obgotowania jej we wrzątku, który lekko solimy. Dodajemy do niego również odrobinę cukru.

Kiedy kapusta jest już gotowa, odcedzamy ją i odsączamy.

teraz zajmiemy się grzybami. Myjemy je, obieramy i siekamy. Następnie podsmażamy je na maśle wraz z cebulą, którą kroimy w drobną kosteczkę.

Kapustę mielimy wraz z pieczarkami w maszynce do mięsa. Do tek uzyskanej masy dodajemy dwa jajka, natkę pietruszki, kaszę mannę. Wyrabiamy na masę (ma się kleić do palców). Przyprawiamy ją do smaku solą i pieprzem.

Formujemy kotlety, które spłaszczamy nożem i panierujemy w mące i roztrzepanym jajku i bułce tartej.

Smażymy je na rozgrzanym tłuszczu, rumieniąc z każdej strony.

Potrzeba do nich główkę kapusty, białej, włoskiej – nie jest to ważne. Pieprz, sól, cebula, 2 jajka, czerstwa bułka namoczona w mleku, olej do smażenia i bułka tarta do panierowania. I to wszystko.

Znacie inny przepis na kotlety z kapusty? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPierniczki świąteczne – przepis
Następny artykułSos słodko-kwaśny – przepis

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here