Zaczynamy od pokrojenia cebulki i wrzucenia jej na rozgrzany olej. Kiedy się zeszkli dodamy do niej pomidory. Musimy najpierw odlać z nich sos, tak aby na patelnię wrzucić tylko całe kawałki pomidorów, lekko rozgnieść je widelcem i dodać kilka ząbków czosnku (wg upodobań) przeciśniętych przez praskę. Kiedy to już zrobimy, musimy dusić je pod przykryciem 10 minut. W tym czasie kroimy na kawałki papryki i ananasy. Kiedy pomidory zaczną się rozpadać dodajemy do nich kawałki papryki, chwilę później ananasa i odsączoną kukurydzę. Po kolejnej chwili duszenia pod przykryciem (jakieś 5 minut) doprawiany sos octem winnym, cukrem, solą i pozostałymi przyprawami. Jeśli chcemy, aby kwasota sosu była naprawdę orzeźwiająca możemy dodać soku z cytryny – nie potrzeba go wiele, a wzbogaca efekt. Całość z przyprawami dusimy jeszcze kolejne 5 – 10 minut. Sos jest gotowy, kiedy papryka zmiennie, a pomidory całkiem się rozpadną. Możemy zagęścić go mąką, lub rozrzedzić wodą zależnie od tego, jak gęsty wyszedł i jaki chcemy uzyskać.

Jeśli zrobimy go więcej, świetnie się przechowuje – w zawekowanych słoiczkach może stać naprawdę długo.

Przepis na potrawę ze zdjęcia – blog kulinarny Kuchnia Ireny i Andrzeja:

Kurczak a la Maceio

8 kawałków kurczaka (dowolnych)
łyżka ostrego sosu
pół puszki ananasa
łyżka musztardy
1 papryka
2 pomidory
ocet winny
filiżanka cukru
2 łyżki mąki (ziemniaczana)
sól
pieprz
olej

Czyste i doprawione kawałki kurczaka układamy w naczyniu żaroodpornym, polewamy olejem i pieczemy. Kiedy kurczak się poecze, przygotowujemy sos.

Aby przygotować sos należy pomieszać cukier, ocet i mąkę ziemniaczaną. Mieszaninę gotujemy na małym ogniu, do czasu aż nabierze szklistości. Dodajemy musztardę, ostry sos oraz sos z ananasa. Mieszamy,

Kilka minut przed podaniem potrawy do sosu dodajemy kawałki ananasa, paprykę krojoną w paski i pomidory.

Tym sosem polewamy kurczaka i zapiekamy w piekarniku. Palce lizać!

Do takiego sosu potrzebujemy sporo składników – niezbędna jest puszka pomidorów oraz puszka ananasów. Poza tym 2 papryki – żółta i czerwona, cebula, puszka kukurydzy, czosnek, 2 łyżki octu winnego, 2 łyżki cukru, łyżeczka papryki, ½ łyżeczki curry, olej oraz, jeśli chcemy aby sos miał pikantny posmak – pół łyżeczki chilli bądź kilka kropel sosu chilli.

Znacie inny przepis na sos słodko-kwaśny? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKotlety z kapusty – przepis
Następny artykułJak ugotować kalafiora?

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here