Bułgaria jest krajem atrakcyjnym dla turystów, ale wyjazd tam na stałe to kiepski pomysł, jeżeli bierze się pod uwagę wysokość wynagrodzeń. Niskie zarobki powodują bowiem, że jest to państwo za drogie nawet dla własnych obywateli. Średnia pensja w Bułgarii wynosi mniej więcej 700 BGN brutto, czyli około 1500 złotych. A przeciętne ceny? Za mleko mieszkaniec Bułgarii płaci średnio 1,7 BGN (ok. 3,6 zł), za bochenek chleba – 0,90 BGN (ok. 2 zł), za 1 kg cukru – 1,99 BGN (ok. 4,25 zł), a za litr benzyny 2,5 BGN (ok. 5,35 zł). Kwestie zakwaterowania to z kolei wydatek około 350-500 BGN miesięcznie.

Na najwyższe zarobki mogą w Bułgarii liczyć obecnie pracownicy branży IT, inżynierzy, osoby pracujące w zarządzaniu i bankowości, a także prawnicy i lekarze. Lepsze wynagrodzenie na tle całego kraju występują oczywiście w większych miastach, takich jak: Sofia, Warna, Płodwiw. Z kolei najwięcej miejsc pracy w Bułgarii można znaleźć w handlu, gastronomii oraz w budownictwie, jednak nie są one wysoko opłcane. Poza tym w przypadku pracy w branży turystycznej warto pamiętać, że wiele hotelów i ośrodków wczasowych działa tylko przez kilka miesięcy, czyli w tzw. sezonie.

W październiku 2014 r. stopa bezrobocia w Bułgarii wynosiła 11,1%, czyli więcej niż w Polsce (8,3%). Nie dziwi zatem, że wielu młodych ludzi wyjeżdża z kraju i szuka szczęścia oraz wysokich wynagrodzeń w krajach zachodnich, wybierając – podobnie jak Polacy – Anglię, Niemcy oraz Francję.

Czy wyjechalibyście do pracy do Bułgarii? Co najbardziej ciekawi Was w tym kraju? Czekamy na opinie!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here