Praca za granicą Zasiłki chorobowe w Irlandii

Zasiłki chorobowe w Irlandii

-

Warunki ubiegania się o Illness Benefit. Kryteria brane pod uwagę w procesieprzyznawania zasiłku chorobowego są następujące:

– Wiek do 66 lat;

– Niezdolność do pracy z powodu choroby;

– Podleganie ubezpieczeniu społecznemu (PRSI);

– Opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne (PRSI) przez minimum 104 tygodnie od momentu podjęcia pracy;

– Opłacenie / skredytowanie w danym roku podatkowym składek za 39 tygodni (opłacenie składki za przynajmniej 13 tygodni). Jeżeli pracownik nie spełnia tego warunku w momencie zachorowania to istnieje możliwość uwzględnienia: ostatniego pełnego roku podatkowego lub dwóch lat składkowch przed danym rokiem podatkowym (a więc przykładowo dla roku 2011 – jest to rok składkowy 2009).

Okres opłacania składek określa czas uzyskiwania zasiłku Illness Benefit. I tak 260 opłaconych tygodniowych składek uprawnia do pobierania zasiłku chorobowego do 2 lat. Natomiast opłacenie mniej niż do 260 tygodniowych składek ( ale przynajmniej 104) pozwala na pobieranie Illness Benefit przez okres do 52 tygodni. Po upływie wymienionych okresów wypłacania Illness Benefit, aby ponownie uzyskać do niego prawo należy opłacić 13 kolejnych tygodniowych składek.

Zasiłku chorobowego nie otrzymuje się przez pierwsze trzy dni. Wysokość zasiłku ustala się w oparciu o wysokość przeciętnych tygodniowych zarobków we właściwym roku podatkowym. I tak odpowiednio:

– przy zarobkach nie przekraczających 150 € otrzymuje się 88.10 € zasiłku;

– przy wynagrodzeniu w przedziale pomiędzy 150 € a 219.99 € stawka Illness Benefit wynosi 126.60 €;

– gdy średnie tygodniowe zarobki znajdują się w przedziale od 220 € do 299.99 € kwota zasiłku chorobowego opiewa na 153.60 €;

– tymczasem w przypadku wynagrodzenia 300 € lub powyżej tej kwoty wysokość zasiłku Illness Benefit to 196 €.

Sposób ubiegania się o zasiłek chorobowy w Irlandii. Aby uzyskać zasiłek należy w ciągu tygodnia od momentu zachorowania złożyć wniosek. Formularz wniosku można otrzymać od lekarza, który uzupełnia jego część. W przypadku choroby trwającej dłużej, należy co siedem dni do wniosku dołączać zaświadczenie lekarskie MC2 (należy je przesyłać do Department of Social Protection). Powrót do pracy powinien zostać poprzedzony uzyskaniem od lekarza stosownego zaświadczenia lekarskiego.

Wypełniony wniosek należy przesłać na adres:

Illness Benefit
Department of Social Protection
P.O. Box 1650
Dublin 1
IRELAND

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułSarkoidoza – objawy
Następny artykułSarkoidoza – leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Najpopularniejsze rodzaje ściegów hafciarskich

Ozdabianie ubrań czy innych tkanin za pomocą nici ma bardzo długą tradycję. Od dawna ludzie sami tworzyli aplikacje na tkaninach. Przez setki lat wyłoniło się całe mnóstwo różnych ściegów, które miały udoskonalać wzory oraz dawały za każdym razem nieco inne możliwości.

Korepetycje – czy warto?

Złotym okresem dla korepetycji jest rok szkolny. Dodatkowo płatna nauka nierzadko jest jedynym kołem ratunkowym dla uczniów zagrożonych ocenami niedostatecznymi na zakończenie semestru. Dla niektórych korepetycje są okazją do utrwalania zdobytej wiedzy, utwierdzania się w swoich umiejętnościach oraz zdobywania nowych. Czy warto jest brać korepetycje?

Zobacz też

Co grozi za podrabianie recept?

Podrabianie recept jest przestępstwem przeciwko wiarygodności dokumentów, za które grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: