Choroby Sarkoidoza - objawy

Sarkoidoza – objawy

-

Bardzo typowe jest występowanie w różnych tkankach organizmu chorego człowieka ziarniniaków. Mają one określoną dosyć dokładnie morfologię, a ich oglądanie i ocena jest domeną patomorfologów. Najogólniej można stwierdzić, że w skład ziarniniaków wchodzą komórki olbrzymie.

Dla specjalistów niezmiernie istotne jest, aby sprawdzić, czy w obrębie ziarniniaka znajdują się ogniska martwicy serowatej. Ma to znaczenie w postawieniu rozpoznania. Obecność martwicy serowatej przemawia raczej za gruźlicą, natomiast występowanie ziarniniaków, w których nie ma takiej martwicy, natomiast ziarniniaki powiększają się i czasami zlewają ze sobą, sugeruje, że możemy mieć do czynienia z sarkoidozą.

Przyczyny rozwoju tej choroby związane są z występowaniem zaburzeń immunologicznych w organizmie danej osoby. Sarkoidozę zalicza się do chorób ogólnoustrojowych, ponieważ zmiany w postaci ziarniniaków mogą się umiejscawiać w wielu narządach, np. w płucach, gałce ocznej, skórze, układzie limfatycznym, mózgu. Stąd też wynika ogromna paleta objawów, które może podawać lekarzowi chory.

Z uwagi na to, że sarkoidoza wiąże się z występowaniem stanów zapalnych, istnieje grupa pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza z nieswoistymi symptomami ogólnoustrojowymi. Są to: zmęczenie, utrata chęci do jedzenia, stany podgorączkowe. Oczywiście, na początku lekarze w takich sytuacjach myślą o chorobach, które częściej kojarzą się z wymienionymi objawami, ale w którymś momencie warto wziąć pod uwagę i sarkoidozę.

Stosunkowo często pacjenci skarżą się na dolegliwości związane z układem oddechowym. Należą do nich: kaszel, uczucie braku tchu lub też niespecyficzny ból odczuwany w klatce piersiowej. Sarkoidoza może powodować powiększenie węzłów chłonnych, głównie zlokalizowanych w śródpiersiu. Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego może wykazać ich powiększenie, a sarkoidoza jest jedną z wielu możliwych przyczyn takiego stanu.

Prawie 1/3 pacjentów chorujących na sarkoidozę ma zmiany skórne. Najbardziej typowe są dwie z nich – rumień guzowaty i sarkoidoza skórna. W pierwszym przypadku obserwuje się występowanie pod skórą guzów o barwie czerwonej, które są wrażliwe na dotyk, a najczęściej znajdują się w obrębie goleni lub ud. Ponadto ci chorzy odczuwają dolegliwości bólowe ze strony stawów. Sarkoidoza skóry cechuje się pojawianiem czerwonobrązowych guzków na skórze oraz występowaniem przez dłuższy okres czasu nacieków ciastowatych w obrębie twarzy.

Dość często pierwszym lekarzem, który ma do czynienia z sarkoidozą, jest okulista, gdyż w jej przebiegu dojść może do zapalenia błony naczyniowej oka. Kolejny układ, który objęty jest zmianami patologicznymi, to układ nerwowy. Pierwszymi objawami sarkoidozy mogą być uszkodzenia niektórych nerwów, zapalenie opon mózgowych, które trwa przewlekle.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Czy było skuteczne? Wypowiedzcie się!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

1 KOMENTARZ

  1. Jestem chora na sarkoidozę. Miałam ją w śledzionie i trzustce. Guzki zostały usunięte operacyjni. Wycięto mi całą śledzinę i fragment trzustki. Na początku lekarze myśleli, że mam raka. Teraz jestem pod opieką Poradnii Sarkoidozy we Wrocławiu na Borowskiej. Czuję się średnio. Pozbyłam się objawów w związku z tym nie ma leczenia. Dalej mnie wszystko boli i nie mam siły nic robić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zapiekanka z bakłażanem – przepis

Bakłażan, oberżyna, gruszka miłości, jajko krzewiaste, czy po prostu psianka podłużna – to nazwy tego samego warzywa, kojarzącego się z kuchnią krajów znajdujących się w ciepłej części naszego globu.

Wymiana mieszkań na wakacje – jak to działa?

To najprostszy układ, jaki można wymyślić. Ty za darmo mieszkasz w Nowym Jorku, Sydney lub Barcelonie. W zamian za to do Ciebie przeprowadza się na chwilę Amerykanin, Australijczyk lub Hiszpan. Wymiana mieszkań to łatwy sposób na tanie podróżowanie po świecie.

Zobacz też

Inwentaryzacja zieleni – na czym polega, jakie są zasady zgłaszania?

Zieleń i urządzenia rekreacyjne zazwyczaj są przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla działek budowlanych, na których znajdują się budynki mieszkalne wielorodzinne, budynki opieki zdrowotnej oraz oświaty i wychowania w miastach. Inwentaryzacja zieleni jest dokonywana m.in. w przypadku realizacji przedsięwzięcia budowlanego na obszarach zieleni czy w przypadku prac związanych ze zgłoszeniem wniosku przez właściciela o wydanie pozwolenia na usunięcie części drzew i krzewów z jego nieruchomości.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: