Prawo Co grozi za kradzież danych osobowych?

Co grozi za kradzież danych osobowych?

-

Kradzież danych osobowych jest jednym z tych przestępstw, które mogą mieć różnorodne postacie. Ich cechą wspólną jest jednak wykorzystanie cudzych danych osobowych definiowanych w polskiej Ustawie o ochronie danych osobowych (z dn. 29 sierpnia 1997 r.) jako wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej (art. 6.).

Jednym z przykładów kradzieży danych osobowych może być internetowa kradzież tożsamości, której przejawem jest np. wykorzystanie danych innej osoby do utworzenia konta na portalu społecznościowym lub też wykorzystanie danych bankowych innej osoby do kradzieży pieniędzy z jej konta.

Jeśli posługujemy się cudzymi danymi…

Karą za wykorzystywanie danych innej osoby (w tym jej wizerunku) i podszywanie się pod nią, mając na celu wyrządzenie jej szkody osobistej lub też majątkowej, jest pozbawienie wolności do 3 lat.

Powyższa kara może ulec znaczącemu zwiększeniu, jeśli osoba której danymi się posługujemy, w związku z prowadzonymi przez nas działaniami targnie się na swoje życie (np. ze względu na rozpowszechnianie o niej nieprawdziwych, obelżywych informacji). W takim przypadku możliwa kara dla sprawcy to pozbawienie wolności do 10 lat.

To już nie jest niewinna zabawa

Wykorzystywanie cudzych danych i podszywanie się pod kogoś w sieci może być dobrą zabawą, czasem wydaje się nawet śmiesznym żartem. Może mieć jednak także bardzo negatywne skutki dla osoby pokrzywdzonej, nawet jeśli w danej sytuacji nie doszło do strat majątkowych.

Należy pamiętać bowiem, że dane osobowe są bardzo wrażliwą kwestią, dlatego też należy troszczyć się o ich bezpieczeństwo, a także uszanować prawa do nich. Pamiętajmy, że za kradzież danych osobowych uznane będzie także wykorzystywanie danych, w których posiadanie weszliśmy całkowicie legalnie – jeśli tylko wykorzystamy legalnie zdobyte dane osobowe w celu skrzywdzenia drugiej osoby, popełniamy przestępstwo.

Czy spotkałeś się kiedyś z przestępstwem kradzieży danych osobowych? Co byś zrobił, gdyby ktoś ukradł Twoje dane i prowadził konto na portalu społecznościowym?

4 KOMENTARZE

  1. Właśnie ha jestem w takiej sutuacji bo Brad bez mojej zgody poza mawiał zeczy na moje całe dane i co teraz z tym będzie i jakie poniesie konsekfencje tego czynu

  2. kolezanka podszywala sie pod konto innej osoby. zamawiala paczki przez firme kurierska. paczka zaginela i zgloszono sie do wlasciciela. Wydalo sie ze to nie ona( inna osoba ) zamawiala paczke. Co teraz bedzie z moja kolezanka?

    nie ma tam zaleglosci z platnosciami. Tylko zalogowana byla na inna osobe

  3. Jakie sa konsekwencje wziecia kredytu na kogos poslugujac sie jego.dowodem ( kradziez) ? Co sie dzieje dalej? Po ukaraniu winowajcy kredyt spada na niego czy na osobe z dowodu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nauka języka angielskiego metodą Total immersion

Metoda Total Immersion (Całkowite zanurzenie) to zajęcia konwersacyjne charakteryzujące się dużą intensywnością. Uczęszczając na kurs prowadzony metodą Total Immersion, uczeń uczestniczy w 12 lekcjach języka angielskiego dziennie prowadzonych wyłączenie w tym języku.

Jak zorganizować imprezę w stylu country?

Lubisz skórzane kapelusze, koszule w kratę, zawsze marzył Ci się udział w rodeo, a może w dzieciństwie chciałeś zostać indiańskim wodzem? Impreza w stylu country to coś dla ciebie.

Zobacz też

Masaż biustu – technika, opis, efekty

Skóra na piersiach jest delikatna i cienka. Jej stan decyduje o wyglądzie biustu. Na piersi wpływają także zmiany hormonalne, waga ciała oraz karmienie, dlatego tak ważna jest ich pielęgnacja. Dzięki różnym zabiegom można nadać biustowi ładny wygląd, a skóra staje się jędrniejsza.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: