Prawo Co grozi za kradzież karty bankomatowej, PIN-u?

Co grozi za kradzież karty bankomatowej, PIN-u?

-

To, czy kradzież jest przestępstwem, czy wykroczeniem zależy zwykle od wartości skradzionego przedmiotu. Granicą jest tutaj kwota równa ¼ minimalnego wynagrodzenia (w 2014 r. jest to 420 zł) – kradzież przedmiotów tańszych jest wykroczeniem, natomiast droższych przestępstwem. Od tej klasyfikacji zależy oczywiście także wysokość kary, która w przypadku wykroczeń jest mniej surowa niż w przypadku przestępstw.

Wyjątki potwierdzają regułę

Od powyższego podziału na wykroczenia i przestępstwa są jednak pewne wyjątki, do których należy m.in. kradzież karty bankomatowej (a mówiąc zgodnie z zapisami kodeksu karnego – karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego).

W przypadku kradzieży karty mamy do czynienia z sytuacją dość wyjątkową, ponieważ sama karta nie jest warta wspomnianej kwoty granicznej, natomiast jej użycie może spowodować kradzież znacznie większych kwot.

W celu uproszczenia, a tym samym dla istotnego potępienia kradzieży karty bankomatowej, sama kradzież karty zawsze jest uznawana za przestępstwo, bez dochodzenia kwoty, którą złodziej następie podjął z bankomatu. W związku z tym możliwą karą za kradzież karty bankomatowej jest grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności (maksymalnie do 5 lat). O wysokości kary decydują oczywiście okoliczności popełnienia przestępstwa, a także skradziona z konta kwota.

Kradzież i użycie karty

Kara za samą kradzież karty bankomatowej wynosi do 5 lat pozbawienia wolności, jeśli jednak złodziej użyje karty (ponieważ w skradzionym portfelu zapisany był także jej PIN), wysokość kary wyraźnie rośnie. Podobnie jest w sytuacji, gdy złodziej użyje skradzionej karty zbliżeniowo. Przestępstwo takie jest bowiem kategoryzowane jako kradzież z włamaniem i – zgodnie z kodeksem karnym – sprawcy grozi wówczas kara aż do 10 lat pozbawienia wolności.

Wysokość kary zależy jednak od wagi przestępstwa i w wielu wypadkach zasądzoną karą jest grzywna (w wysokości kilkuset złotych).

Kilka rad dla ochrony karty i pieniędzy

1. Pamiętajmy zawsze o tym, by swój PIN zachować w tajemnicy i nigdy nie zapisywać go na kartce, którą nosimy w portfelu.

2. Podczas korzystania z bankomatu wpisujmy numer PIN dyskretnie, by nie został zauważony (i zapamiętany!) przez potencjalnego złodzieja.

3. Zawsze gdy stracimy kartę, pamiętajmy, by od razu zastrzec ją w oddziale naszego banku.

4. Bądźmy czujni, ponieważ współcześni złodzieje mogą wykorzystać narzędzia elektroniczne, by użyć naszej karty. Jeśli coś nam się nie podoba w bankomacie, lepiej z niego po prostu nie korzystać lub zgłosić ten fakt do odpowiedniego banku.

Czy słyszeliście kiedyś o przypadku, w którym skradziono komuś PIN podczas korzystania z bankomatu? Czy kiedykolwiek zapisałeś swój PIN na kartce papieru?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zespół Aspergera u dzieci – leczenie, terapia

W leczeniu dziecka głównie stosuje się specjalną edukację i metody behawioralne. Terapeuci powinni korzystać z zindywidualizowanych do potrzeb dziecka metod. O wyborze terapii decydują m.in. czynniki takie jak: zaburzenia interakcji z innymi i dostosowania społecznego, trudności w nauce, rodzaj problemów emocjonalnych, zaburzenia sensoryczne, somatyczne, alergologiczne. Można dziecku zapewnić pomoc pedagogiczną, psychologiczną i psychiatryczną, zajęcia edukacyjne, terapię logopedyczną. Dziecko uczy się także nabywania umiejętności społecznych czy samoobsługi - samodzielnego ubierania się, jedzenia, panowania nad funkcjami fizjologicznymi.

Jak zabezpieczyć plik tekstowy hasłem?

O ile zabezpieczanie hasłem rozmaitych programów, np. przed dziećmi, nie wymaga zbyt zaawansowanych programów szyfrujących, tak w przypadku ważnych plików tekstowych warto zaopatrzyć się w dedykowany program.

Zobacz też

Podatek od sprzedaży mieszkania

Podatek od sprzedaży nieruchomości (mieszkania, także spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania) jest unormowany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś sprzedaż mieszkania jest traktowana jako źródło przychodu osoby fizycznej. Sprzedający mieszkanie zapłaci podatek dochodowy w związku ze sprzedażą mieszkania, zaś najczęściej kupujący pokryje koszty podatku od czynności cywilnoprawnych w trakcie podpisania umowy z notariuszem, który wynosi równowartość 2% wartości kupowanej nieruchomości.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: