Prawo Co grozi za kradzież karty bankomatowej, PIN-u?

Co grozi za kradzież karty bankomatowej, PIN-u?

-

To, czy kradzież jest przestępstwem, czy wykroczeniem zależy zwykle od wartości skradzionego przedmiotu. Granicą jest tutaj kwota równa ¼ minimalnego wynagrodzenia (w 2014 r. jest to 420 zł) – kradzież przedmiotów tańszych jest wykroczeniem, natomiast droższych przestępstwem. Od tej klasyfikacji zależy oczywiście także wysokość kary, która w przypadku wykroczeń jest mniej surowa niż w przypadku przestępstw.

Wyjątki potwierdzają regułę

Od powyższego podziału na wykroczenia i przestępstwa są jednak pewne wyjątki, do których należy m.in. kradzież karty bankomatowej (a mówiąc zgodnie z zapisami kodeksu karnego – karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego).

W przypadku kradzieży karty mamy do czynienia z sytuacją dość wyjątkową, ponieważ sama karta nie jest warta wspomnianej kwoty granicznej, natomiast jej użycie może spowodować kradzież znacznie większych kwot.

W celu uproszczenia, a tym samym dla istotnego potępienia kradzieży karty bankomatowej, sama kradzież karty zawsze jest uznawana za przestępstwo, bez dochodzenia kwoty, którą złodziej następie podjął z bankomatu. W związku z tym możliwą karą za kradzież karty bankomatowej jest grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności (maksymalnie do 5 lat). O wysokości kary decydują oczywiście okoliczności popełnienia przestępstwa, a także skradziona z konta kwota.

Kradzież i użycie karty

Kara za samą kradzież karty bankomatowej wynosi do 5 lat pozbawienia wolności, jeśli jednak złodziej użyje karty (ponieważ w skradzionym portfelu zapisany był także jej PIN), wysokość kary wyraźnie rośnie. Podobnie jest w sytuacji, gdy złodziej użyje skradzionej karty zbliżeniowo. Przestępstwo takie jest bowiem kategoryzowane jako kradzież z włamaniem i – zgodnie z kodeksem karnym – sprawcy grozi wówczas kara aż do 10 lat pozbawienia wolności.

Wysokość kary zależy jednak od wagi przestępstwa i w wielu wypadkach zasądzoną karą jest grzywna (w wysokości kilkuset złotych).

Kilka rad dla ochrony karty i pieniędzy

1. Pamiętajmy zawsze o tym, by swój PIN zachować w tajemnicy i nigdy nie zapisywać go na kartce, którą nosimy w portfelu.

2. Podczas korzystania z bankomatu wpisujmy numer PIN dyskretnie, by nie został zauważony (i zapamiętany!) przez potencjalnego złodzieja.

3. Zawsze gdy stracimy kartę, pamiętajmy, by od razu zastrzec ją w oddziale naszego banku.

4. Bądźmy czujni, ponieważ współcześni złodzieje mogą wykorzystać narzędzia elektroniczne, by użyć naszej karty. Jeśli coś nam się nie podoba w bankomacie, lepiej z niego po prostu nie korzystać lub zgłosić ten fakt do odpowiedniego banku.

Czy słyszeliście kiedyś o przypadku, w którym skradziono komuś PIN podczas korzystania z bankomatu? Czy kiedykolwiek zapisałeś swój PIN na kartce papieru?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić efekt 3D w Corelu?

Corel to najlepszy dostępny program do grafiki wektorowej na rynku. Większość agencji reklamowych na nim bazuje. Chciałbyś zrobić efekt 3d w Corelu? Nic prostszego!

Jak usunąć plamy z soli ze skórzanych butów?

Czasem zimą sól używana do posypywania dróg i chodników potrafi wgryźć się w skórę naszych butów, pozostawiając brzydkie, białe zacieki. Jeśli się ich szybko nie usunie, uszkodzą strukturę skóry, która od soli wysycha i pęka. Dlatego właśnie trzeba usunąć te plamy jak najprędzej, aby nie ryzykować dalszych uszkodzeń.

Zobacz też

Samodzielne naprawy motocykla

Nie ma uniwersalnego przepisu na rozwiązanie wszystkich problemów z motocyklem samemu, ale istnieje spora szansa, że te mniejsze awarie uda się rozwiązać samemu. Dzięki zdobyciu wiedzy o tym, jak naprawić lub wymienić kilka najczęściej pojawiających się usterek, pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić czas, który trzeba przeznaczyć na czekanie na termin w warsztacie, ale także pieniądze, dodatkowo da nam satysfakcję z udanej własnoręcznej naprawy.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: