Choroby Jak rozpoznać hemoroidy?

Jak rozpoznać hemoroidy?

-

Masz hemoroidy? Jasne, że masz! Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, to element odbytu każdego człowieka. Sprawa się komplikuje jednak, kiedy owe guzki obejmuje stan zapalny. Problemy z wyróżnianiem, w tym krew i towarzyszący załatwianiu potrzeby fizjologicznej ból – nikt z nas tego nie chce. Jak rozpoznać zatem, że mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną i nadszedł czas na wizytę u lekarza?

Pierwszym znakiem alarmowym przy problemie z hemoroidami jest pieczenie odbytu oraz zwykłe uczucie swędzenia. Dopiero następnym objawem jest krwawienie. Przy czym temu krwawieniu wcale nie musi towarzyszyć ból. Dlatego, jeśli zauważysz jakąkolwiek krew na papierze toaletowym bądź na bieliźnie, powinieneś poczuć się zaniepokojony. Dopiero zaawansowanej chorobie hemoroidalnej towarzyszą bowiem silne boleści podczas oddawania stolca. Pamiętaj także, że nieleczone dolegliwości związane z hemoroidami mogą prowadzić do sytuacji, kiedy w czasie wypróżniania guzki krwawnicze wysuną się poza odbyt. Warto zatem już przy rozpoznaniu pierwszych objawów udać się do lekarza.

Co powinno nas jeszcze zaniepokoić? Zgrubienia i obrzęki w okolicy odbytu, poczucie wilgotności w tym miejscu (wodnista wydzielina), a także uczucie niecałkowitego wypróżnienia, nietrzymania kału oraz jego ślady na bieliźnie.

Choroba hemoroidalna jest jedną z tych chorób, które budzą w ludziach najwięcej wstydu i często unikamy wizyty u specjalisty. Tymczasem – jak obecnie się szacuje – z hemoroidami może mieć problem co drugi Polak. I wcale tych kłopotów nie należy wiązać z wiekiem. Chociaż o zachorowalności mówi się zazwyczaj u osób po 50. roku życia, to coraz częściej problemy te spotykają osoby po trzydziestce. Lekarze zwracają także uwagę, że stany zapalne hemoroidów często występują w ramach rodziny (skłonność genetyczna). Zatem jeśli ktoś z Twoich bliskich miał problem z hemoroidami, to możesz czuć się bardziej narażony i co za tym idzie – bardziej na nie wyczulony. Rzadkim zjawiskiem są natomiast stany zapalne guzków krwawniczych u dzieci.

Ciekawostka: są takie dyscypliny sportowe oraz zawody, które wręcz mogą sprzyjać rozwojowi stanu zapalnego guzków krwawniczych. Zdecydowanie bardziej narażeni na kłopoty z hemoroidami są kolarze, osoby uprawiające jazdę konną, podnoszenie ciężarów bądź zajmujące się zawodowi kierowcy. Ponadto z hemoroidami miewają również bardzo często problem kobiety w ciąży oraz po porodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kwasy owocowe – działanie, rodzaje, przeciwwskazania

Kwasy owocowe to powszechnie występujące w przyrodzie hydroksykwasy. Swoją nazwę zwyczajową zawdzięczają właśnie temu, że często występują w owocach. Znajdziemy je w jednak nie tylko w nich, ale także w mleku czy trzcinie cukrowej.

Co warto zobaczyć w Ameryce Północnej?

Ameryka Północna, czyli Stany Zjednoczone i Kanada oferują przede wszystkim wielkie, niezmierzone przestrzenie i dziką naturę oraz wielkie, fascynujące, mieniące się tysiącem świateł miasta i cuda nowoczesnej techniki i kultury.

Zobacz też

Jakie ćwiczenia na spalanie tłuszczu?

Piękną i zgrabną sylwetkę możemy mieć tylko wtedy, gdy nie będzie na niej ani grama tłuszczu i nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby wyrzeźbić mięśnie całego ciała. Lecz w jaki sposób pozbyć się nadmiaru tłuszczu? Odpowiednia dieta oraz systematyczne ćwiczenia na pewno pomogą.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: