Choroby Jak rozpoznać hemoroidy?

Jak rozpoznać hemoroidy?

-

Masz hemoroidy? Jasne, że masz! Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, to element odbytu każdego człowieka. Sprawa się komplikuje jednak, kiedy owe guzki obejmuje stan zapalny. Problemy z wyróżnianiem, w tym krew i towarzyszący załatwianiu potrzeby fizjologicznej ból – nikt z nas tego nie chce. Jak rozpoznać zatem, że mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną i nadszedł czas na wizytę u lekarza?

Pierwszym znakiem alarmowym przy problemie z hemoroidami jest pieczenie odbytu oraz zwykłe uczucie swędzenia. Dopiero następnym objawem jest krwawienie. Przy czym temu krwawieniu wcale nie musi towarzyszyć ból. Dlatego, jeśli zauważysz jakąkolwiek krew na papierze toaletowym bądź na bieliźnie, powinieneś poczuć się zaniepokojony. Dopiero zaawansowanej chorobie hemoroidalnej towarzyszą bowiem silne boleści podczas oddawania stolca. Pamiętaj także, że nieleczone dolegliwości związane z hemoroidami mogą prowadzić do sytuacji, kiedy w czasie wypróżniania guzki krwawnicze wysuną się poza odbyt. Warto zatem już przy rozpoznaniu pierwszych objawów udać się do lekarza.

Co powinno nas jeszcze zaniepokoić? Zgrubienia i obrzęki w okolicy odbytu, poczucie wilgotności w tym miejscu (wodnista wydzielina), a także uczucie niecałkowitego wypróżnienia, nietrzymania kału oraz jego ślady na bieliźnie.

Choroba hemoroidalna jest jedną z tych chorób, które budzą w ludziach najwięcej wstydu i często unikamy wizyty u specjalisty. Tymczasem – jak obecnie się szacuje – z hemoroidami może mieć problem co drugi Polak. I wcale tych kłopotów nie należy wiązać z wiekiem. Chociaż o zachorowalności mówi się zazwyczaj u osób po 50. roku życia, to coraz częściej problemy te spotykają osoby po trzydziestce. Lekarze zwracają także uwagę, że stany zapalne hemoroidów często występują w ramach rodziny (skłonność genetyczna). Zatem jeśli ktoś z Twoich bliskich miał problem z hemoroidami, to możesz czuć się bardziej narażony i co za tym idzie – bardziej na nie wyczulony. Rzadkim zjawiskiem są natomiast stany zapalne guzków krwawniczych u dzieci.

Ciekawostka: są takie dyscypliny sportowe oraz zawody, które wręcz mogą sprzyjać rozwojowi stanu zapalnego guzków krwawniczych. Zdecydowanie bardziej narażeni na kłopoty z hemoroidami są kolarze, osoby uprawiające jazdę konną, podnoszenie ciężarów bądź zajmujące się zawodowi kierowcy. Ponadto z hemoroidami miewają również bardzo często problem kobiety w ciąży oraz po porodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Szkolenie z zakresu zamówień publicznych – na czym polega?

Zamówienia publiczne dotyczą prawa i zasad obowiązujących w obszarze wydatkowania finansów publicznych. Wiedza dotycząca tych zagadnień jest więc niezbędna zarówno po stronie wykonawców tych zamówień, jak i urzędów, i instytucji zamawiających. W związku z tym, szkolenia tego typu często organizuje się w podziale na adekwatne grupy docelowe informacji. Co więcej, kursy i warsztaty tego typu obejmują różne grupy tematów, jakie pojawiają się podczas przeprowadzania procedur związanych z zamówieniami lub dla poszczególnych zastosowań, na przykład w obszarze projektów współfinansowanych przez Unię Europejską.

Jak zacząć ćwiczyć?

Każdy chciałby mieć ładną sylwetkę, najchętniej bez żadnych wyrzeczeń. W praktyce często brakuje nam czasu, ochoty, kondycji, motywacji czy wreszcie pieniędzy by zacząć regularne ćwiczenia. Jak się skutecznie przełamać i od czego zacząć? Dowiemy się z tekstu poniżej.

Zobacz też

Coleslaw – przepis

Surówka z białej kapusty jest jedną z najbardziej powszechnie podawanych warzywnych dodatków do mięsnego lub rybnego dania ze względu na jej całoroczną dostępność.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: