Choroby Jak rozpoznać hemoroidy?

Jak rozpoznać hemoroidy?

-

Masz hemoroidy? Jasne, że masz! Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, to element odbytu każdego człowieka. Sprawa się komplikuje jednak, kiedy owe guzki obejmuje stan zapalny. Problemy z wyróżnianiem, w tym krew i towarzyszący załatwianiu potrzeby fizjologicznej ból – nikt z nas tego nie chce. Jak rozpoznać zatem, że mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną i nadszedł czas na wizytę u lekarza?

Pierwszym znakiem alarmowym przy problemie z hemoroidami jest pieczenie odbytu oraz zwykłe uczucie swędzenia. Dopiero następnym objawem jest krwawienie. Przy czym temu krwawieniu wcale nie musi towarzyszyć ból. Dlatego, jeśli zauważysz jakąkolwiek krew na papierze toaletowym bądź na bieliźnie, powinieneś poczuć się zaniepokojony. Dopiero zaawansowanej chorobie hemoroidalnej towarzyszą bowiem silne boleści podczas oddawania stolca. Pamiętaj także, że nieleczone dolegliwości związane z hemoroidami mogą prowadzić do sytuacji, kiedy w czasie wypróżniania guzki krwawnicze wysuną się poza odbyt. Warto zatem już przy rozpoznaniu pierwszych objawów udać się do lekarza.

Co powinno nas jeszcze zaniepokoić? Zgrubienia i obrzęki w okolicy odbytu, poczucie wilgotności w tym miejscu (wodnista wydzielina), a także uczucie niecałkowitego wypróżnienia, nietrzymania kału oraz jego ślady na bieliźnie.

Choroba hemoroidalna jest jedną z tych chorób, które budzą w ludziach najwięcej wstydu i często unikamy wizyty u specjalisty. Tymczasem – jak obecnie się szacuje – z hemoroidami może mieć problem co drugi Polak. I wcale tych kłopotów nie należy wiązać z wiekiem. Chociaż o zachorowalności mówi się zazwyczaj u osób po 50. roku życia, to coraz częściej problemy te spotykają osoby po trzydziestce. Lekarze zwracają także uwagę, że stany zapalne hemoroidów często występują w ramach rodziny (skłonność genetyczna). Zatem jeśli ktoś z Twoich bliskich miał problem z hemoroidami, to możesz czuć się bardziej narażony i co za tym idzie – bardziej na nie wyczulony. Rzadkim zjawiskiem są natomiast stany zapalne guzków krwawniczych u dzieci.

Ciekawostka: są takie dyscypliny sportowe oraz zawody, które wręcz mogą sprzyjać rozwojowi stanu zapalnego guzków krwawniczych. Zdecydowanie bardziej narażeni na kłopoty z hemoroidami są kolarze, osoby uprawiające jazdę konną, podnoszenie ciężarów bądź zajmujące się zawodowi kierowcy. Ponadto z hemoroidami miewają również bardzo często problem kobiety w ciąży oraz po porodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Agorafobia – przyczyny, objawy

Agorafobia, czyli lęk przed otwartą przestrzenią, jest nie tak rzadkim zaburzeniem, jakby się mogło wydawać. Cierpi na nią około 3,5% mężczyzn, oraz prawie 7% kobiet. Jak rozpoznać objawy agorafobii?

Jak zrobić tiramisu?

Nie wszystkie ciasta trzeba piec. Jeśli nie mamy piekarnika, a chcemy zrobić ciasto, nic prostszego! Możemy zrobić kolorowy sernik na zimno, klasyczne tiramisu albo owocową wariację na temat tiramisu. Może najpierw tiramisu – niezwykle popularny, kawowy deser włoski.

Zobacz też

Niedoskonałości cery – jak się ich pozbyć?

Piękna cera to marzenie każdej kobiety. Niestety mało która z nas może cieszyć się nieskazitelną skórą. Jednolitą fakturę cery można chyba znaleźć tylko w gazetach u modelki zretuszowanej za pomocą photoshopa. Oczywiście wszelkie mankamenty naszej skóry możemy zatuszować kosmetykami, ale zawsze warto wypróbować różne sposoby na trwałe pozbycie się problemów skórnych.

Konsultant telefoniczny – łatwa i przyjemna praca?

Znalezienie pracy konsultanta telefonicznego nie jest trudne, nawet jeśli jesteś początkującym i nie masz doświadczenia. Możesz zaoferować elastyczne godziny...

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Każdego roku policja w Polsce odnotowuje około 10 000 kradzieży aut. Wraz z rozwojem technologii zabezpieczających takich przestępstw jest...

Może Cię zainteresuje: