W obecnej sytuacji, kiedy ceny papierosów sięgają już ponad 10 zł za paczkę, palacze coraz częściej przerzucają się na samodzielne ich skręcanie. Aby móc samodzielnie zrobić papierosy, potrzebny jest tytoń, którego cena również w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła. W związku z tak wysokimi cenami kwitnie szara strefa z tytoniem bez akcyzy.

Zakupy na bazarze albo w Internecie

Tytoń bez akcyzy można nabyć zarówno na bazarach, targowiskach, jak i przez Internet. I choć nigdzie na aukcji nie będzie napisane, że jest to tytoń nieposiadający akcyzy, to jednak zdecydowanie niższa cena może nam zasugerować, że nie jest on do końca legalny. Celnicy poza kontrolami na bazarach i placach targowych kontrolują również przesyłki pocztowe. Jeżeli w wyniku analizy służb celnych wyjdzie na jaw, że przesyłka, którą zamówiliśmy, może być źródłem przestępstwa, zostanie ona zatrzymana celem zbadania zawartości.

Jasne jest, że osoba handlująca tytoniem bez akcyzy w przypadku kontroli służb celnych zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Osobie takiej grozi kara grzywny, a nawet do 3 lat więzienia. Nie każdy jednak wie, że również osoba nabywająca tytoń nieposiadający akcyzy – nawet nie do końca świadomie – może zostać ukarana.

Odpowiedzialność karna dla kupującego

Zgodnie z art. 65 §1 Kodeksu karnego skarbowego osoba, która nabywa wyroby akcyzowe nieposiadające akcyzy (czyli takie, za które nie został opłacony podatek), podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności do lat 3 albo obu tym karom łącznie. Warto zaznaczyć, że minimalny wymiar kary grzywny to 560 zł, a maksymalnie nawet 15 680 000 zł!

Nawet jeżeli nie jesteśmy do końca świadomi, że kupiliśmy nielegalny tytoń, i tak możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Bowiem – powołując się na art. 65 §2 – osoba, która nabywa wyroby akcyzowe, o których powinna i może przypuszczać wskutek okoliczności towarzyszących, że nie pochodzą z legalnego źródła (np. brak znaku akcyzy, zdecydowanie niższa cena), podlega karze grzywny do 720 stawek dziennie.

Nawet jeżeli naszym głównym celem jest chęć zaoszczędzenie paru złotych, warto sprawdzić legalność kupowanego tytoniu, aby nie zostać pociągniętym do odpowiedzialności i nie musieć zapłacić zdecydowanie wyższych kar, niż byśmy ostatecznie zaoszczędzili.

Zdarzyło Wam się kupić czy to na bazarze, czy przez Internet tytoń bez akcyzy? Czy kary dla kupujących są potrzebne?

2 KOMENTARZE

  1. Witam. Zamówiłem kilo tytoniu z Internetu. Paczka była za pobraniem. Która przyjął UC.

    Czy będą mnie wzywać, i czy bede musiał gdzieś jeździć? Za nic nie płaciłem, więc zawsze mogę powiedzieć że o niczym nie wiem. Wogule czy napewno odezwie się do mnie o wyjaśnienie? I jaka może być kara? Proszę o pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here