Prawo Co grozi za niewystawienie paragonu?

Co grozi za niewystawienie paragonu?

-

Paragon jest dokumentem potwierdzającym dokonanie zakupu. I choć czasem wydaje nam się, że te wszystkie paragony, które kolekcjonujemy podczas zakupów, są zupełnie niepotrzebne, to jednak czasem mogą być bardzo przydatne. Kupujący nie ma obowiązku zabrania paragonu – to już jego sprawa, czy go zabierze czy nie, ale sprzedawca paragon powinien wydać zawsze, bez różnicy, czy kupiliśmy telewizor, proszek do prania czy kilogram jabłek na targu.

Każdy podatnik, który prowadzi ewidencję obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących, ma obowiązek w przypadku każdej sprzedaży wydrukować paragon fiskalny i wydać go nabywcy. Ponadto paragon (choć czasem wydaje się, że niepotrzebny) umożliwia nam dokonanie zwrotu towaru czy też reklamację. Niewystawienie paragonu wiąże się z karą grzywny dla sprzedawcy.

Kontrole

Urzędy skarbowe coraz częściej przeprowadzają akcje kontrolne i sprawdzają poprawność wydawanych paragonów. Popularne były akcje pt. „Weź paragon”, gdzie inspektorzy urzędów skarbowych kontrolowali punkty handlowe czy usługowe. Nie można jednak nastawiać się, że kontrole odbywają się tylko przy okazji takich akcji. Kontroler – z pozoru zwykły klient – bacznie obserwuje, czy wszystkim klientom wydawane są paragony, w przypadku zauważenia nieprawidłowości jego obowiązkiem jest interwencja, której najłagodniejszą konsekwencją wymiarze będzie mandat.

Przepisy prawa

Zgodnie z art. 62 § 4 Kodeksu karnego skarbowego osoba, która dokonuje sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej bądź nie wydaje dokumentu z kasy rejestrującej stwierdzającego dokonanie sprzedaży, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Tak wysoka kara stosowana będzie jednak tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach, np. kiedy sprzedawca w ogóle nie posiada kasy fiskalnej albo nagminnie z niej nie korzysta, co oczywiście musi zostać wykryte podczas kontroli.

Ustawodawca określa, że w przypadku sprawy mniejszej wagi sprzedawca podlegać będzie karze grzywny za wykroczenie skarbowe (art. 64 § 5). Jako sprawę mniejszej wagi traktowane będzie właśnie niewystawienie paragonu przez sprzedawcę. Grzywna za wykroczenie skarbowe wynosi od 168 do 33 600 zł. Najczęściej w przypadku kontroli pracowników urzędu skarbowego sprzedawcy, którzy nie wystawili paragonu, otrzymują mandat w wysokości od 168 zł do 3 360 zł.

Zawsze otrzymujecie paragony? Upominacie się o paragon, gdy sprzedawca go nie wydał?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gołąbki wegetariańskie – przepis

Gołąbki, czyli tradycyjne faszerowane liście kapusty z ryżowo mięsnym lub nieco bardziej wegetariańskim nadzieniem to prawdziwy polski przysmak. Wyśmienicie smakują, można w dowolny sposób urozmaicać i modyfikować ich nadzienie, a co więcej, za każdym razem, nawet pomimo tego samego farszu, mogą smakować inaczej za sprawą podawania ich z różnymi sosami, z którymi świetnie się komponują, bez względu na to czy sos jest łagodny, ostry, warzywny, grzybowy czy też sporządzony na wywarze z mięsa. I choć najbardziej popularne, najsmaczniejsze i najbardziej sycące są gołąbki z mięsnym nadzieniem, istnieje równie smaczna wersja gołąbków, z tą tylko różnicą, że skierowanych do wegetarian i całkowicie pozbawione mięsa.

Sztuka komunikacji – jak szkolić?

Komunikacja interpersonalna jest swoistą sztuką, mistrzostwo w niej wymaga bowiem zarówno odrobiny wrodzonego talentu, jak i wieloletniej praktyki i ćwiczeń. Ci, którzy potrafią się nią sprawnie posługiwać, mają świadomość procesów zachodzących w relacjach z otoczeniem osiągają w tych kontaktach znacznie więcej, niż osoby działające bezrefleksyjnie. Zdolność komunikowania wpływa na poprawę stosunków międzyludzkich, tak w życiu zawodowym, jak i w sferze prywatnej.

Zobacz też

Jak pomagać bezdomnym?

Bezdomność jest wielkim problemem społecznym, istniejącym nie tylko w krajach najbiedniejszych, ale także w państwach wysokorozwiniętych. Bezdomność czasami jest wynikiem osobistego wyboru człowieka, czasami zaś efektem niekorzystnego zbiegu okoliczności. W jaki sposób można pomóc bezdomnym, tak by podać im przysłowiową wędkę, a nie rybę?

Łóżka piętrowe idealnym wyborem do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy dlaczego

Własny pokój to raj dla każdego dziecka - prawdziwa kraina zabaw, do której może ono uciekać w beztroskich latach...

Czółenka, a może balerinki? Jakie buty Maciejka zdobędą sympatię klientów?

Co sprawia, że buty Maciejka cieszą się tak wielką popularnością? Przemawia za tym wiele czynników, jednak do najważniejszych można...

Może Cię zainteresuje: