Prawo Co grozi za niewystawienie paragonu?

Co grozi za niewystawienie paragonu?

-

Paragon jest dokumentem potwierdzającym dokonanie zakupu. I choć czasem wydaje nam się, że te wszystkie paragony, które kolekcjonujemy podczas zakupów, są zupełnie niepotrzebne, to jednak czasem mogą być bardzo przydatne. Kupujący nie ma obowiązku zabrania paragonu – to już jego sprawa, czy go zabierze czy nie, ale sprzedawca paragon powinien wydać zawsze, bez różnicy, czy kupiliśmy telewizor, proszek do prania czy kilogram jabłek na targu.

Każdy podatnik, który prowadzi ewidencję obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących, ma obowiązek w przypadku każdej sprzedaży wydrukować paragon fiskalny i wydać go nabywcy. Ponadto paragon (choć czasem wydaje się, że niepotrzebny) umożliwia nam dokonanie zwrotu towaru czy też reklamację. Niewystawienie paragonu wiąże się z karą grzywny dla sprzedawcy.

Kontrole

Urzędy skarbowe coraz częściej przeprowadzają akcje kontrolne i sprawdzają poprawność wydawanych paragonów. Popularne były akcje pt. „Weź paragon”, gdzie inspektorzy urzędów skarbowych kontrolowali punkty handlowe czy usługowe. Nie można jednak nastawiać się, że kontrole odbywają się tylko przy okazji takich akcji. Kontroler – z pozoru zwykły klient – bacznie obserwuje, czy wszystkim klientom wydawane są paragony, w przypadku zauważenia nieprawidłowości jego obowiązkiem jest interwencja, której najłagodniejszą konsekwencją wymiarze będzie mandat.

Przepisy prawa

Zgodnie z art. 62 § 4 Kodeksu karnego skarbowego osoba, która dokonuje sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej bądź nie wydaje dokumentu z kasy rejestrującej stwierdzającego dokonanie sprzedaży, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Tak wysoka kara stosowana będzie jednak tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach, np. kiedy sprzedawca w ogóle nie posiada kasy fiskalnej albo nagminnie z niej nie korzysta, co oczywiście musi zostać wykryte podczas kontroli.

Ustawodawca określa, że w przypadku sprawy mniejszej wagi sprzedawca podlegać będzie karze grzywny za wykroczenie skarbowe (art. 64 § 5). Jako sprawę mniejszej wagi traktowane będzie właśnie niewystawienie paragonu przez sprzedawcę. Grzywna za wykroczenie skarbowe wynosi od 168 do 33 600 zł. Najczęściej w przypadku kontroli pracowników urzędu skarbowego sprzedawcy, którzy nie wystawili paragonu, otrzymują mandat w wysokości od 168 zł do 3 360 zł.

Zawsze otrzymujecie paragony? Upominacie się o paragon, gdy sprzedawca go nie wydał?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czym są obligacje korporacyjne?

Osoby nieobeznane z tematyką inwestycji dość często utożsamiają wszystkie z obligacje z papierami wartościowymi, które są emitowane przez Skarb Państwa. Takie uogólnienie nie jest właściwe, ponieważ przedsiębiorstwa (korporacje) też mogą zaciągać dług obligacyjny. Co więcej, papiery korporacyjne stanowią ważny element rynku finansowego.

Czy warto grać w gry na Facebook?

Facebook nawiedził nas niespodziewanie i bardzo szybko. W krótkim czasie opanował sporą część Internetu, czy wyobrażacie sobie dzisiaj kogoś, kto nie posiada profilu na wyżej wspomnianym portalu? Do podobnych wniosków doszli także producenci gier, przenosząc sporą część branży właśnie w to środowisko. Czym tak naprawdę są gry na Facebooku i czy warto w nie grać?

Zobacz też

Kredyt na samochód z zagranicy

Popularność importowanych samochodów sprawiła, że coraz większa grupa klientów zwraca się do banków z pytaniem o możliwość sfinansowania takiego pojazdu.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: