Prawo Jaka kara za niewykorzystany urlop?

Jaka kara za niewykorzystany urlop?

-

Urlop udzielany jest każdemu pracownikowi w zależności od stażu pracy. Pracownik może udać się na urlop zgodnie z wcześniej złożoną deklaracją w planie urlopowym. Są jednak i takie osoby, którym bardzo ciężko wybrać się na urlop, np. to trudni do zastąpienia pracownicy, bez których firma nie będzie należycie funkcjonowała, albo po prostu aktualna sytuacja w pracy uniemożliwia wybranie urlopu w takim wymiarze, w jakim pracownik by chciał.

Data ważności

Niewykorzystany urlop to jednak nic straconego, ponieważ ustawodawca daje nam możliwość wybrania zaległego urlopu do 30 września roku następnego. Do niedawna urlop można było wybrać tylko do końca marca, jednak zmiana prawa wydłużyła ten termin.

Warto wiedzieć, że niewykorzystany przez pracownika urlop w końcu ulegnie przedawnieniu. Zgodnie z artykułem 291 §1 Kodeksu pracy roszczenie pracownika o udzielenie urlopu przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym owo roszczenie stało się wymagalne.

Należy pamiętać, ze urlopu nie można się zrzec np. przekazując go innej osobie albo wybrać ekwiwalent za urlop. Ekwiwalent przysługuje jedynie pracownikom, z którymi została rozwiązana umowa o pracę i nie zdążą wybrać zaległego urlopu.

Konsekwencje pracodawcy

Pracodawca, który nie chce udzielić pracownikowi zaległego urlopu w terminie do 30 września roku następnego, narusza przepisy prawa. Wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym, które popełnia pracodawca, zagrożone jest karą grzywny od 1 000 do 30 000 zł (art. 282 § 1 pkt. 2). Warto jednak wiedzieć, że kara ta grozić będzie pracodawcy tylko i wyłącznie wtedy, jeśli naruszenie to powstało z jego winy. Jeżeli to pracownik jest winny sytuacji, ze nie może pójść na urlop (np. przebywa na zwolnieniu chorobowym), wówczas pracodawcy nic nie grozi.

Wykorzystujecie cały urlop w danym roku? Zdarzyło Wam się, że pracodawca nie chciał udzielić zaległego urlopu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak pielęgnować skórę atopową?

Coraz więcej osób cierpi na różnego typu alergię, w tym atopowe zapalenie skóry. Wrażliwa skóra chorych wymaga szczególnej pielęgnacji, która nie tylko odkaża, ale i głęboko nawilża.

Jak odpowiadać na trudne pytania podczas szkolenia?

Podczas szkolenia trudnych pytań nie uda...

Zobacz też

Anulowanie zleconego przelewu

W związku z bardzo dużą ilością banków działających na naszym rynku stworzony został jednolity system przelewów zwanych eliksirem. Działanie systemu jest dość proste, ponieważ dopuszcza on 3 sesje przychodzące dziennie oraz 3 sesje wychodzące (choć nie każdy bank musi brać udział we wszystkich sesjach wychodzących). Warto podkreślić, iż różne banki mają sesje o różnych godzinach, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, o której godzinie dany przelew trafi na rachunek odbiorcy.

Jak znaleźć dobrą firmę rekrutacyjną w Krakowie?

Już nie tyle z roku na rok, co z miesiąca na miesiąc rośnie popyt na profesjonalne usługi rekrutacyjne. Pandemia...

Kto może prowadzić szkolenia BHP?

Prowadząc firmę, jednym z obowiązków przedsiębiorcy, który dodatkowo zatrudnia pracowników, jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu BHP. Kto może się...

Może Cię zainteresuje: