Prawo Co grozi za niezapłacenie kary grzywny?

Co grozi za niezapłacenie kary grzywny?

-

Za wykroczenia, a także niektóre przestępstwa (o mniejszej wadze) sąd może zasądzić sprawcy karę grzywny. Powinna ona zostać zapłacona w terminie 30 dni, jeśli jednak tak się nie stanie, ukarany powinien spodziewać się dalszych nieprzyjemności.

Egzekucja grzywny

Po upływie 30 dni rozpoczyna się egzekucja środków należnych z tytułu grzywny, co oznacza, że wartość grzywny ściągnięta zostanie z konta sprawcy. Jeśli sprawca nie posiada rachunku bankowego lub nie ma wystarczającej ilości środków, może zostać pozbawiony części majątku (np. sprzętu AGD, RTV, samochodu itp.) na rzecz spłaty grzywny.

Zamiana grzywny na inną karę

W sytuacji gdy dana osoba została ukarana za popełnienie przestępstwa lub wykroczenia grzywną w wysokości do 500 złotych, za zgodą ukaranego kara ta może zostać zamieniona na pracę użyteczną społecznie (np. odśnieżanie, zbieranie śmieci, odchwaszczanie). Praca ta powinna być dostosowana do warunków zdrowotnych i wieku osoby ukaranej.

Więzienie za brak grzywny

Najmniej korzystnym dla ukaranego rozwiązaniem jest kara pozbawienia wolności. Może ona wynieść 30 dni (w przypadku wykroczeń) i nawet do 12 miesięcy (jeśli ukarany popełnił przestępstwo). Sąd może podjąć decyzję o wymierzeniu takiej kary w sytuacji, gdy ukarany ani nie zapłaci grzywny, ani nie stawi się, aby wykonać pracę społecznie użyteczną.

Jeśli sprawca nie jest w stanie zapłacić grzywny we wskazanym czasie, może złożyć wniosek o rozłożenie jej spłaty w ratach. Możliwe jest także złożenie wniosku o odroczenie spłaty.

Czy zawsze płacicie ewentualne grzywny, mandaty w terminie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie narzędzia do tworzenia kursów?

Oferta narzędzi do tworzenia kursów jest bardzo obszerna. Wiele firm proponuje gotowe rozwiązania, takie jak na przykład prosty w obsłudze WBTExpress 4system. Jednak równie duże bogactwo propozycji możemy znaleźć w bezpłatnych programach, dostępnych w internecie. Służą one różnym aspektom tworzenia kursów, od tworzenia prezentacji, poprzez ich nagrywanie, tworzenie testów czy quizów oraz całej masy innych możliwości.

Mame32k 0.64 – konfiguracja

Chcesz dowiedzieć się, jak skonfigurować emulator Mame32k 0.64? Przeczytaj poniższy tutorial.

Zobacz też

Chałka – przepis

Chałka to słodkie pieczywo drożdżowe w kształcie warkocza. Najczęściej posypana jest kruszonką, ale czasami może zawierać bakalie, choćby rodzynki.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: