Prawo Co grozi za przebicie numerów w samochodzie?

Co grozi za przebicie numerów w samochodzie?

-

Numer identyfikacyjny pojazdu (tzw. VIN), czyli nasze „numery”, są niczym innym jak swoistym numerem PESEL samochodu. Każdy pojazd posiada własny numer VIN, który jest nadawany i umieszczany przez producenta samochodu. Składa się z on z 17 znaków, zarówno cyfr jak i liter. Wszystkie numery VIN składają się z identycznych sekcji i określone są normami ISO.

Kto i po co przebija numery?

Do przebicia numeru VIN w samochodach najczęściej dochodzi wskutek kradzieży. Złodzieje, chcąc zatrzeć ślady i teoretycznie bezpiecznie zarejestrować pojazd w Polsce, przebijają numery i nowe umieszczają w tym samym miejscu. Ale w przypadku znalezienia pojazdu przez policję, złodzieje odpowiedzą nie tylko za kradzież, ale również za sfałszowanie numeru identyfikacyjnego pojazdu. O ile do tego czasu samochodu nie zakupi zupełnie tego nieświadoma osoba…

Przebicie numerów to przestępstwo

Zgodnie z Kodeksem karnym osoba, która podrabia lub przerabia znaki identyfikacyjne, podlega karze pozbawieni wolności do lat 3 (art. 306). Dodatkową konsekwencją będzie zabranie samochodu na parking policyjny i zwrócenie go prawowitemu właścicielowi.

Kupując samochód z zagranicy lepiej uważajmy

Jeżeli jesteśmy potencjalnym kupującym, a zwłaszcza gdy zależy nam na samochodzie sprowadzonym z zagranicy, warto zapoznać się nie tylko ze stanem technicznym pojazdu, ale także jego szczegółową dokumentacją. Gdybyśmy zakupili samochód, a on okazał się pojazdem kradzionym, z przebitymi numerami, wówczas stracimy zarówno samochód, bo przejmie go policja i dążyć będzie do zwrócenia go właścicielowi, jak i pieniądze, ponieważ bardzo trudno będzie je odzyskać od sprzedawcy. Możemy oczywiście skorzystać z usług rzeczoznawcy, który wykona badanie mechanoskopijne pola numerycznego, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Zdarzyło się Wam kupić samochód z przebitymi numerami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników jest zobowiązany do dokonania ich zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, naliczania należnych składek na ubezpieczenia i przekazanie ich z podziałem na poszczególnefundusze - społeczny, zdrowotny, Fundusz Pracy i Gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Są to podstawowe obowiązki pracodawców których niedotrzymanie grozi poważnymi konsekwencjami.

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Uzależnienie można leczyć, a jest to niezbędne gdyż wszelkiego rodzaju aktywności, które wymknęły nam się spod kontroli - niszczą nasze życie. Z pewnością ważna jest samoświadomość czyli zdanie sobie sprawy z tego, iż mam problem i korzystam z komputera w sposób pozbawiony kontroli.

Zobacz też

Ogrody dendrologiczne w Polsce

Ogród dendrologiczny (lub arboretum) jest rodzajem ogrodu botanicznego, w którym można podziwiać drzewa oraz krzewy. Zwiedzający oprócz oglądania ciekawych gatunków roślin, mogą skorzystać z innych, dodatkowych atrakcji. Należą do nich m.in. ścieżki zdrowia, szlaki dydaktyczne czy place zabaw.

Biżuteria z grawerem dla kobiet szukających ozdób jedynych w swoim rodzaju

Damska biżuteria z grawerem cieszy się ogromną popularnością wśród pań w każdym wieku. Kobiety uwielbiają ubrania i ozdoby, które...

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Może Cię zainteresuje: