W miesiącach wakacyjnych i jesiennych zauważyć można wzmożone ilości samochodów, które zaparkowane są na parkingach tuż obok lasów. Jeżeli samochody zostawiamy w miejscach do tego przeznaczonych, jak właśnie wytyczone i oznakowane parkingi leśne, wtedy żadne konsekwencje nam nie grożą. Jeśli jednak postanowimy zaparkować najbliżej wejścia do lasu, jak tylko się da, wtedy musimy liczyć się z możliwością otrzmania mandatu i to nie tylko od policjanta, ale także od strażnika leśnego.

Wjazd do lasu

Wjazd pojazdów silnikowych do lasów możliwy jest tylko drogami publicznymi, które są wyraźnie oznakowane. Gdy nie mamy pewności, czy jest to droga publiczna, ponieważ nie widzimy żadnych informacji o najbliżej miejscowości albo o ośrodku wczasowym czy nawet strzałki do parkingu leśnego, wówczas lepiej z takiej drogi się wycofać, gdyż niemal na pewno jest ona drogą leśną. Drogi te wcale nie muszą być zablokowane szlabanem, rogatką czy znakami informującymi o zakazie wjazdu. Zakaz poruszania się po drogach leśnych obowiązuje przez cały rok i wynika on z zapisów Ustawy o lasach (art. 29).

Wyjątki od reguły

Zakaz nie obowiązuje wszystkich. Drogą leśna poruszać mogą się m.in. inwalidzi posługujący się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb, pracownicy nadleśnictw w trakcie pełnienia obowiązków służbowych, właściciele lasów w ich własnych lasach, przedstawiciele policji, straży pożarnej, pogotowia (w trakcie ratowania życia lub zdrowia ludzkiego) oraz pracownicy naukowi wykonujący badania naukowe (art. 29).

Parkowanie

Art. 29 Ustawy o lasach określa również, że postój samochodów odbywać się może tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Parkingi leśną są wyraźnie oznakowane, a na dodatek zazwyczaj bezpłatne. Jeżeli jedziemy w nowe miejsce np. na grzyby i nie wiemy, gdzie będzie możliwość zaparkowania, wówczas możemy wejść na stronę internetową Lasów Państwowych, gdzie znajdziemy informacje o sieci parkingów leśnych oraz miejscach przeznaczonych do parkowania pojazdów w danym nadleśnictwie.

Należy pamiętać, żeby nie zostawiać samochodów na poboczu leśnej drogi czy pod szlabanem, gdyż mogą one spowodować utrudnienia w gospodarczym wykorzystaniu tych dróg. Pozostawienie samochodu na poboczu leśnej drogi w najgorszym przypadku skończy się mandatem, w najgorszym nawet odholowaniem pojazdu, jeżeli zatrzymaliśmy samochód na poboczu drogi publicznej.

Konsekwencje

Za wjazd do lasu lub zaparkowanie w miejscu do tego nieprzeznaczonym strażnik leśny może kierowcę zatrzymać, wylegitymować i wydać mu polecenie dotyczące zachowania na drodze. Zgodnie z art. 161 Kodeksu wykroczeń strażnik leśny oraz pracownik Służby Leśnej mogą nałożyć grzywnę na osoby łamiące zakazy. Mandat karny wyniesie od 20 do 500 zł. Na zapłatę za mandat mamy 7 dni od dnia jego wystawienia.

Zdarzyło Wam się wjechać do lasu pomimo zakazu? A może zrobiliście to całkowicie nieświadomie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here