Prawo Czy można dostać alimenty bez rozwodu?

Czy można dostać alimenty bez rozwodu?

-

Istnieją dwie sytuacje, gdy bez konieczności orzekania o rozwodzie stron (a nawet bez wnoszenia powództwa o rozwód) sąd może przyznać alimenty jednemu z małżonków. Pierwsza taka instytucja przewiduje wydanie przez sąd nakazu wypłaty wynagrodzenia lub jego części do rąk jednego z małżonka (1). Nakaz sądu jest wydawany na wniosek drugiego z małżonków, który w uzasadnieniu takiego wniosku powinien udowodnić, że:

– małżeństwo stron formalnie istnieje, a małżonkowie mogą pozostawać nawet we wspólnym pożyciu (mieszkać w jednym domu, utrzymywać relacje erotyczne itp.)

– jeden z małżonków, przeciwko któremu sąd ma orzec nakaz wypłaty wynagrodzenia, nie spełnia swoich obowiązków w zakresie przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny

– zaspokajanie potrzeb rodziny to nie tylko opłacanie rachunków czy łożenie na żywność i utrzymanie, także małżonek zajmujący się domem i dziećmi zaspokaja w równym stopniu potrzeby rodziny przez swoje osobiste starania – nie musi zarabiać, aby wykonywać swoją „połowę” obowiązków (2)

– małżonek, który pracuje- przeznacza zarobione przez siebie pieniądze wyłącznie na swoje potrzeby, nie troszcząc się o los rodziny – wydaje je na wyłącznie swoje przyjemności, alkohol, gry hazardowe

Jak wskazuje ustalona judykatura Sądu Najwyższego wyrażona w Uchwale z dnia 16 grudnia 1987 r. (III CZP 91/86): „małżonek może dochodzić zaspokajania potrzeb na zasadzie art. 27 k.r.o. zarówno wtedy, gdy rodzinę tworzą małżonkowie i dzieci będące na ich utrzymaniu, jak i wtedy, gdy w rodzinie dzieci takich nie ma.” Separacja faktyczna małżonków nie wpływa na kształt tego obowiązku – nawet zupełne zerwanie pożycia małżeńskiego nie wpływa na uchylenie obowiązku przewidzianego w art. 27 k.r.o.

Alimenty bez orzekania o rozwodzie sąd może orzec także w odniesieniu do małżonków, którzy wnieśli do sądu o ustanowienie między nimi separacji. Separacja, mimo że nie rozwiązuje małżeństwa, ma takie same skutki jak rozwód w zakresie spraw majątkowych małżonków, opieki nad dziećmi itp. W orzeczeniu sądu o ustanowieniu separacji pomiędzy stronami (w zależności od tego, która strona została uznana za winną rozkładu pożycia małżeńskiego) alimenty są na wniosek ustalane:

– Dla małżonka nie będącego wyłącznie winnym rozkładu pożycia, który znajduje się w niedostatku – wówczas ma znaczenie, jakie są usprawiedliwione potrzeby takiego małżonka, jak bardzo pogorszyły się jego warunki materialne po separacji

– Jeżeli małżonek niewinny żąda alimentów po orzeczeniu separacji – nie musi on pozostawać w niedostatku, wystarczy, że spadła stopa życiowa na której małżeństwo żyło razem

Uwaga!

Podobnie, małżonek żądający zasądzenia alimentów po separacji – może domagać się ich dla sobie, oraz dla dzieci, które po jego opieką się znajdują. W każdym przypadku należy dokładnie wskazać, jakie są usprawiedliwione potrzeby osoby dla której chcemy alimenty uzyskać. Takie zestawienie miesięcznych wydatków powinno zawierać szczegółowo wymienione potrzeby czy to dziecka, czy małżonka.

Źródła:

1) Art. 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

2) Art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Co myślicie o powyższych zapisach? Czy powinno się przyznawać alimenty bez rozwodu? Podzielcie się opiniami.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak układać kostkę brukową?

Kostka brukowa nadaje się do wykładania alejek w ogrodach, chodników i podjazdów dla samochodów. Jest bardzo wygodna w użytkowaniu i prosta do czyszczenia. Różnorodność kolorystyki i wzorów pozwala na tworzenie w czasie jej układania fantazyjnych kompozycji i połączeń. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym elementem w kostce brukowej jest podbudowa, na której kostka jest układana. Etapy prac nad kompleksowym i prawidłowym położeniem kostki brukowej przedstawiam poniżej.

Wyświetlanie ikon na pulpicie – jak przyspieszyć?

Aby przyspieszyć wyświetlanie ikon na pulpicie, warto rozważyć zainstalowanie bardzo dobrego programu o nazwie TuneUp Utilities 2011.

Zobacz też

Postępowanie pojednawcze przed sądem pracy – korzyści dla pracownika

Koszty pozasądowe w sprawach z zakresu prawa pracy wiążą się ze szczególną procedurą ugodową, która może – ale nie musi – poprzedzać wniesienie przez pracownika powództwa do sądu pracy. Procedura ugodowa dotyczy wyłącznie roszczeń pracowników przeciwko pracodawcy i jednocześnie skorzystanie z tej możliwości nie zamyka pracownikowi drogi sądowej. Pracownik teoretycznie nic nie traci korzystając z tej procedury, jednocześnie procedura przed Komisją Pojednawczą nic go nie kosztuje.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: