Prawo Czym są i kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne...

Czym są i kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?

-

Samodzielna funkcja techniczna w budownictwie uprawnia do kierowania pracami budowlanymi, montażem sieci czy wykonywania projektów budowlanych.

Według definicji ustawowej za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie należy uznać działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych, samodzielnego rozwiązywania zagadnień architektonicznych, technicznych czy techniczno-organizacyjnych.1

Samodzielną funkcją techniczną w budownictwie może być działalność polegająca na:
projektowaniu, weryfikacji (sprawdzaniu) poprawności projektów architektoniczno-budowlanych oraz sprawowanie nadzoru autorskiego nad realizacją projektu
kierowaniu budową lub innymi robotami budowlanymi
– kierowaniu procesem wytwarzania konstrukcyjnych elementów budowlanych, nadzorze i kontroli technicznej procesu wytwarzania tych elementów
sprawowaniu nadzoru inwestorskiego
– sprawowaniu kontroli technicznej nad utrzymaniem obiektów budowlanych
– funkcji rzeczoznawcy budowlanego

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, w czasie budowania przez nas domu jednorodzinnego, będzie sprawował zarówno kierownik budowy, architekt, który wykonał projekt budowlany oraz inspektor nadzoru – jeżeli go zatrudnimy. Osoby te są odpowiedzialne za prowadzenie prac budowlanych zgodnie z normami technicznymi przewidzianymi w przepisach prawa. Ponoszą odpowiedzialność za zachowanie właściwej organizacji pracy, jej jakości oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i innym osobom na terenie budowy. Odpowiadają za popełnione błędy jako profesjonaliści, którzy posiadają fachową wiedzę i powinni z należytą starannością wykonywać swoje obowiązki.

Należy sprawdzić zatrudniając taką osobę, czy rzeczywiście ma ona uprawnienia pozwalające na sprawowanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Posiadanie „uprawnień budowlanych” powinno być stwierdzone decyzją wydaną przez właściwy organ samorządu zawodowego. Aby uzyskać takie uprawnienia, konieczne jest nie tylko skończenie odpowiednich studiów i odbycie praktyki zawodowej, lecz zdanie państwowego egzaminu ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.2

Po zdaniu egzaminu osoba ta zostaje wpisana (na mocy decyzji) do centralnego rejestru. Najczęściej jest to wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego (architektów, inżynierów itp.), potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez tę izbę, z określonym terminem ważności. Wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych oznacza posiadanie określonych uprawnień i przynależność do samorządu zawodowego.

Uprawnienia budowlane dotyczą wielu specjalności, są udzielane dla specjalności: architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, drogowej, mostowej, kolejowej, wyburzeniowej, telekomunikacyjnej, instalowania i projektowania sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.3 W ramach tych specjalności może zostać wyodrębniona specjalizacja techniczno-budowlana.

Uprawnienia w tych specjalnościach mogą dotyczyć projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w zakresie objętym daną specjalnością. Zarówno uprawnienia do projektowania, jak i kierowania robotami budowlanymi mogą zostać udzielone w nieograniczonym lub ograniczony zakresie – w ramach, rzecz jasna, określonych powyżej specjalności. Przykładowo, do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie koniecznym jest ukończenie wyższych studiów zawodowych (na kierunku odpowiednim dla danej specjalności lub ukończenia studiów magisterskich na kierunku pokrewnym dla danej specjalności) oraz odbycie trzyletniej praktyki zawodowej na budowie pod kierunkiem osoby posiadającej wymagane uprawnienia.

Podstawa prawna:
1. Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
2. Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z późniejszymi zmianami

Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Komentujcie!

1. Art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianam
2. Art. 12 ust. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
3. Art. 14 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaki zestaw witamin wybrać dla dziecka?

Właściwy rozwój dziecka to priorytet dla rodziców. Jaki zestaw...

Jak zrobić laurkę na Dzień Matki?

Trochę kolorowego papieru, farby albo kredki, klej, trochę koralików i laurka gotowa. Zamiast kupować gotową kartkę możemy zrobić dla mamy laurkę. To dobry pomysł nie tylko dla dzieci, dorośli własnoręcznie zrobioną laurkę mogą dołączyć do bukietu kwiatów.

Zobacz też

Jak wygląda rejestracja spółki z o.o. przez Internet?

Od 1 stycznia 2012 roku można zarejestrować spółkę z o.o. nie wychodząc z domu. Można to zrobić przez Internet. Rejestracja nowego podmiotu gospodarczego potrwa jeden dzień. Stało się to możliwe dzięki nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Warto zaznaczyć, że nie ma obowiązku rejestracji firmy w taki sposób.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: