Prawo Darowizna nieruchomości na rzecz dziecka

Darowizna nieruchomości na rzecz dziecka

-

Istotą umowy darowizny jest to, że darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. [1] Z racji tego, że darowizna jest dwustronną czynnością prawną, dochodzi do skutku dopiero wtedy, gdy obie strony, darczyńca i obdarowany, złożą zgodne oświadczenia woli. Nie ma jednak obowiązku, by zostały one złożone jednocześnie, choć konieczność ich złożenia sprawia tym samym, że nie można kogoś obdarować wbrew jego woli.

Zgodnie z prawem przekazanie darowizny nieruchomości musi zostać dokonane w formie aktu notarialnego. [2] Jeśli wymóg ten nie zostanie spełniony, wówczas umowa będzie nieważna. Trzeba się liczyć z tym, że za sporządzenie takiego aktu notariusz pobierze od darczyńcy taksę notarialną, której wysokość zależeć będzie od wartości nieruchomości będącej przedmiotem darowizny.

Zwolnienie z podatku

Jeżeli darowizna zostanie dokonana na rzecz osób z najbliższej rodziny darczyńcy: współmałżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma czy macochy, wówczas nie będą oni musieli od darowizny zapłacić podatku. Muszą jednak w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Gdy obdarowanym jest tylko jedno z dzieci…

Jeżeli darowizna dokonana zostaje przez rodziców na rzecz jednego z ich dzieci, wówczas pozostałym spadkobiercom ustawowym przysługuje w stosunku do osoby obdarowanej przez spadkobiercę roszczenie o zachowek.

Darowizna ta zostanie więc doliczona do spadku dla potrzeb obliczenia należnego zachowku [3], który może przysługiwać pozostałym uprawnionym do spadku spadkobiercom, czyli współmałżonkowi, zstępnym i rodzicom.

Przepisy kodeksu cywilnego mówią jasno: zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy przysługuje zachowek w wysokości połowy kwoty, jaka by im przysługiwała, gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe. Natomiast, gdy uprawniona osoba w chwili otwarcia spadku jest albo małoletnia albo trwale niezdolna do pracy, wówczas rozmiar zachowku jej przysługujący zwiększa się do 2/3 udziału. [4]

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny, przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku. [5]

Jeżeli obdarowany sprzeda przyznaną mu w formie darowizny nieruchomość nie wcześniej niż po pięciu latach od jej nabycia, wówczas nie zapłaci podatku. Natomiast jeżeli będzie chciał sprzedać ją wcześniej, ale również będzie chciał zostać zwolnionym z podatku, to powinien zameldować się w tym lokalu na co najmniej rok.

Źródła:

[1] art. 888 par. 1 kodeksu cywilnego

[2] art. 890 par. 1 kodeksu cywilnego

[3] art. 993 kodeksu cywilnego

[4] art. 991 par. 1 kodeksu cywilnego

[5] art. 1007 par. 2, art. 1007 par. 1 kodeksu cywilnego

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nowoczesna płyta gazowa do zabudowy

Ten specjalistyczny sprzęt to doskonała alternatywa do kuchenek, które...

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Dobór odpowiednich okularów, szczególnie jeżeli są to okulary korekcyjne, i wybrać należy jedynie ładne i estetyczne oprawki, nie jest łatwy. W tym przypadku należy wziąć bowiem pod uwagę szereg aspektów, i niestety względy estetyczne schodzą tu na drugi plan, ponieważ okulary korekcyjne przede wszystkim mają leczyć. Ich zdrowotna funkcja nie powinna być zmniejszana ze względów wizualnych czy chęci wyglądania atrakcyjnie.

Zobacz też

Na czym polega Outplacement?

W dobie kryzysu gospodarczego i związanej z nim trudnej sytuacji finansowej w wielu firmach i instytucjach coraz więcej osób - zarówno pracowników jak i pracodawców - musi stawić czoło trudnemu problemowi redukcji etatów i innych reorganizacji kadrowych. Outplacement to narzędzie, które ma na celu złagodzenie negatywnych skutków związanych ze zwalnianiem pracowników.

Jak wybrać wózek widłowy wysokiego składowania? Sprawdź!

Planujesz zakup wózka widłowego wysokiego składowania? Zanim zaczniesz szukać, dowiedz się, jak wybrać sprzęt, który idealnie nada się do...

Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez

Spodziewasz się dziecka i masz świadomość, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Suplementujesz kwas...

Może Cię zainteresuje: