Zatarcie skazania oznacza, że kara (skazanie) uważa się formalnie za niebyłe, zaś „wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych” (1). Jednocześnie jedynie za popełnienie przestępstwa związane z pedofilią – czyli przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości przeciwko nieletniemu, który nie ukończył w chwili popełnienia przestępstwa 15 lat i orzeczono wobec nas karę pozbawienia wolności (bez warunkowego zawieszenia) – zatarcie skazania nie jest możliwe. Ma to na celu chronić społeczeństwo przed powrotem na stanowisko np. opiekuna czy nauczyciela osoby, która wykorzystywała seksualnie małoletnich i może cierpieć na zaburzenia dotyczące pedofilii (2).
Zatarcie skazania następuje zawsze po upływie określonego upływu czasu:

– 10 lat – musi upłynąć od wykonania kary, darowania kary lub przedawnienia wykonania kary w razie skazania na karę pozbawienia wolności lub karę pozbawienia wolności na 25 lat (z mocy prawa)

– 5 lat – na wniosek skazanego po upływie 5 lat od wykonania kary, jeżeli skazano wnioskodawcę na karę nie większą niż 3 lata pozbawiania wolności a skazany przez te 5 lat od zakończenia wykonania kary przestrzegał prawa i nie był skazany ponownie

– 5 lat – gdy skazano sprawcę na grzywnę lub karę ograniczenia wolności (z mocy prawa) po 5 latach od wykonania kary (np. od daty zapłacenia grzywny)

– 3 lata – na wniosek skazanego, gdy skazano sprawcę na grzywnę lub karę ograniczenia wolności (z mocy prawa) po 5 latach od wykonania kary (np. od daty zapłacenia grzywny) – jest to jednak zależne od uznania sądu i przychylenia się do wniosku skazanego

– 1 rok – zatarcie skazania z mocy prawa następuje po roku od daty uprawomocnienia się orzeczenia o odstąpieniu od wymierzenia kary (3)

– gdy orzeczono środek karny (np. zakaz prowadzenia pojazdów, nawiązkę, przepadek rzeczy pochodzących z przestępstwa, zakaz wstępu na imprezę masową itp.) zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem – czyli upływem czasu na jaki nałożono taki środek karny, darowano lub przedawniło się jego wykonanie.

Zatarcie skazania następuje z mocy prawa lub wcześniej, na wniosek skazanego złożony do sądu, który wydał orzeczenie o ukaraniu. Wniosek musi zostać złożony do tego właśnie sądu. Jak go napisać i jakie informacje należy w nim umieścić? Przede wszystkim musimy przekonać sąd, że nasza kara okazała się wystarczająca nauczką i przez cały okres czasu potrzebny do zatarcia skazania żyliśmy zgodnie z prawem. Można również zaznaczyć, że zatarcie skazania jest nam konieczne do starania się o lepsza pracę w związku z powiększeniem się rodziny czy problemami finansowymi – każde uzasadnienie jest dobre, jeżeli jest ono zgodne z prawdą. Wniosek można napisać własnoręcznie i złożyć do sądu. Można go napisać w następujący sposób:

zatarcie skazania prawo

photoxpress.com

Do Sądu Rejonowego
W Krakowie
Wydział Karny
(adres sądu, wskazana sygnatura akt dotycząca skazania, o zatarcie którego wnosimy)

WNIOSEK O ZATARCIE SKAZANIA

Imieniem własnym wnoszę na mocy art. 107§ 4 k.k. o zatarcie skazania wyrokiem Sądu Rejonowego w Krakowie (data wydania wyroku skazującego, sygnatura akt) na karę np. 2 miesięcy ograniczenia wolności.

Jako uzasadnienie wskazuje, że data zakończenia wykonania kary upłynęła ponad 3 lata temu, w październiku 2007 roku, zatem spełnione zostały przesłanki dotyczące upływu czasu wskazane w art. 107 § 4 kodeksu karnego. Okoliczności wydania wyroku skazującego nie budziły wątpliwości, sama przyznałam się do winy zaś tak niski wymiar kary wynikał z niskiej szkodliwości społecznej czynu (można wskazać, za co zostaliśmy skazani i jakie okoliczności łagodzące wobec nas sąd uznał przy orzekaniu o karze.

Od momentu wykonania kary nie byłam notowana przez policję ani nie popełniłam żadnego przestępstwa, przestrzegałam porządku prawnego. (można rozwinąć tę myśl)

Zatarcie skazania, o które wnoszę jest konieczne dla uzyskania zaświadczenia o niekaralności aby starać się o pracę w np. agencji ubezpieczeniowej. Praca ta jest dla mnie bardzo ważna, gdyż od czasu mojego skazania urodziłam trzecie dziecko, zaś mąż w grudniu 2010roku stracił pracę. Zdobycie pracy jest konieczne dla zapewnienia utrzymania dla mojej rodziny.

W świetle powyższych okoliczności i spełnienia przesłanek formalnych – upływu czasu wymaganego do zatarcia się skazania przesłanki do ubiegania się przeze mnie o wcześniejsze zatarcie skazania zostały spełnione, dlatego w pełni popieram swój wniosek.

Podpis czytelny wnioskodawcy

Źródła:
1) Art. 106 k.k.
2) Art. 106a k.k.
3) Art. 107 § 1 – § 5 k.k.

Czy uważacie, że przepisy odnośnie zatarcia skazania są odpowiednie? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWniosek o wyłączenie sędziego w postępowaniu karnym – wzór
Następny artykułZaburzenia orgazmu – przyczyny

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here