Prawo Jak zrezygnować z urlopu macierzyńskiego?

Jak zrezygnować z urlopu macierzyńskiego?

-

Co do zasady urlop macierzyński trwa:

– 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;

– 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;

– 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;

– 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;

– 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Do tego okresu można doliczyć jeszcze dodatkowy urlop w wysokości:

– od 1 stycznia 2010r. do 31 grudnia 2011r. – do 2 tygodni (przy więcej niż jednym dziecku do 3 tygodni);

– od 1 stycznia 2012r. do 31 grudnia 2013r. – do 4 tygodni (przy więcej niż jednym dziecku do 6 tygodni);

– od 1 stycznia 2014r. – do 6 tygodni (przy więcej niż jednym dziecku do 6 tygodni).

Przepisy kodeksu pracy dają pracownicy możliwość wcześniejszego powrotu do pracy, art. 180 § 5, 6 K.p stanowi, iż pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy; do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Czy Wy wykorzystałyście cały urlop macierzyński? A może dzieckiem zajmował się ojciec?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrezygnować z polecenia zapłaty?

Polecenie zapłaty polega na wyrażeniu zgody na obciążanie rachunku bankowego z tytułu spłaty zobowiązań wobec wierzycieli. Użytkownik konta staje się więc w rozumieniu prawa dłużnikiem wobec usługodawców, którzy stali się wierzycielami. Innymi słowy, wierzyciel świadczy usługi w wyniku czego powstaje dług, który wierzyciel samodzielnie potrąca sobie z naszego konta bankowego.

Przyprawy do boczniaków

Boczniaki ostrygowe to grzyby uprawiane na skalę przemysłową, dostępne powszechnie w handlu. Mogą one stanowić nie tylko ciekawą alternatywę dla najpowszechniej jadanych pieczarek, ale też podstawę fascynujących dań, którymi podbijesz serca stołowników.

Zobacz też

Jak przygotować cerę pod makijaż?

Sekretem dobrego makijażu jest zadbana cera. Nawet kosmetyki z najwyższej półki nie zdziałają cudu, gdy będziemy aplikować je na szarą, zmęczoną i źle nawilżoną skórę. Zatem, drogie Panie, zanim zabierzemy się za wykonanie makijażu, pamiętajmy o właściwej pielęgnacji. Pomocne mogą tu być wszelkiego rodzaju produkty, które oczyszczają i wygładzają naszą cerę. Mam na myśli peelingi, maseczki, żele oczyszczające i odpowiednie do naszej cery kremy nawilżające. Gdy nasza skóra jest zadbana, ma odpowiednią jędrność oraz zdrowy koloryt. I dopiero na tak przygotowaną twarz można nałożyć makijaż.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: