Antyradar to urządzenie, które za pomocą sygnałów dźwiękowych informuje kierowcę o wykryciu promieniowania nadawanego przez radar służący do mierzenie prędkości. Przyrząd taki można zakupić już od kilkuset złotych.

Wady urządzenia

Działanie antyradaru nie jest jednak do końca idealne. Jeżeli chodzi o radary stacjonarne, to z nimi nie ma większego problemu, gdyż wysyłają one wiązkę promieniowania przez cały czas, w związku z czym antyradar na pewno ją wychwyci. Jednak o takich fotoradarach coraz częściej informują nas już zwykłe nawigacje. Problem pojawia się w przypadku kontroli policjantów, którzy używając tzw. „suszarek”, emitują wiązkę promieniowania tylko w momencie włączenia urządzenia, a to często już za późno dla antyradaru, a tym samym dla kierowcy.

Ponadto antyradary są wrażliwe na innego rodzaju promieniowanie o takiej samej częstotliwości, jak chociażby z pilotów do otwierania bramy czy garażu lub domowych alarmów wykrywających ruch.

Kary za używanie antyradaru

Przepisy Prawa o ruchu drogowym zabraniają wyposażania pojazdów w urządzenia informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego przez organy kontroli ruchu drogowego. O ile będziemy przewozić antyradar, który nie jest gotowy do działania, to nic nam nie grozi, jednak jeżeli będzie on w stanie gotowy do użycia, wówczas grozi nam kara grzywny do 3 000 zł lub nagana. Policjant dodatkowo nałoży na nas 3 punkty karne i 400 zł mandatu. Ponadto antyradar zostanie zatrzymany przez policjantów.

Używaliście kiedyś antyradaru?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here