Katastrofa budowlana w prawie budowlanym definiowana jest jako niezamierzone gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego (mostu, wiaduktu, domu, kamienicy itp.) lub jego części. Za katastrofę uznaje się także niezamierzone gwałtowne zniszczenie konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.1 Uszkodzenie rusztowania (tymczasowej konstrukcji przeznaczonej do utrzymywania ludzi lub materiałów) może być spowodowane nieprawidłowym montażem, nieprawidłowym użytkowaniem czy wypadkiem związanym np. z wypadkiem samochodowym, który uderzył w rusztowanie. Urządzenie formujące to np. zespoły deskowań, które nadają kształt np. fundamentom, słupom, podciągom, stropom. Zazwyczaj jest złożona z deskowania, które zostaje wypełnione np. betonem.

Stopniowego niszczenia budynku na skutek zaniedbywania przez właściciela remontów, które skutkuje postępującym niszczeniem budynku (kruszeniem tynków, wietrzeniem cegieł), nie można jeszcze uznać za katastrofę, gdyż właściciel z pewnością nieraz został obciążony karą za nienależyte utrzymanie budynku i można usunąć jeszcze konsekwencje jego niedbalstwa.

Ponadto, należy zaważyć, że w definicji katastrofy budowlanej nie wskazano przyczyn wystąpienia katastrofy – aby uznano zdarzenie za katastrofę budowlaną, nie jest ważne, czy wystąpiła na skutek wad konstrukcyjnych samego budynku czy została wywołana przez czynniki zewnętrzne, np. śnieg zalegający na dachu, obsunięcie się gruntu po powodzi, działania przestępne człowieka, np. podłożenie materiałów wybuchowych.

Najczęściej przyczynami katastrof budowlanych są:

– niewłaściwe utrzymywanie budynków (brak remontów, postępujące uszkodzenia budynku)
– uszkodzenie więźby dachowej  z powodu jej starości, nadmiernych obciążeń (śnieg), zwietrzałych cegieł itp.
– demontaż ważnych elementów konstrukcyjnych i ich kradzież przez „złomiarzy” (np. kradzież stalowych elementów mostu i jego zawalenie się po przejeździe kilku ciężkich pojazdów)
– podmycie filarów mostu w czasie powodzi
– osuwiska i zawalenie się budynków na obszarach górniczych lub po okresowych roztopach

Za katastrofę budowlaną nie zostanie uznane w świetle prawa budowlanego:

– uszkodzenie elementu wbudowanego w obiekt budowlany, który nadaje się do naprawy lub wymiany
– uszkodzenia lub zniszczenia urządzeń budowlanych związanych z budynkami i służących do prawidłowego korzystania z nich, takich jak: ogrodzenia, bramy wjazdowej, parkingu, przydomowej oczyszczalni ścieków, przyłączy kanalizacyjnych,
0 awaria instalacji2

Wystąpienie katastrofy budowlanej nakłada na właściciela (zarządcę, użytkownika) budynku czy też kierownika robót budowlanych obowiązek:

– zorganizowania pomocy osobom poszkodowanym (mieszkańcom, pracownikom)
– przeciwdziałania rozszerzaniu się skutków katastrofy, jeżeli jest to możliwe
– zabezpieczenia miejsca katastrofy, aby właściwy organ nadzoru budowlanego mógł prowadzić postępowanie wyjaśniające w sprawie przyczyn wystąpienia katastrofy
powiadomienia o katastrofie nadzoru budowlanego, inwestora (lub nadzoru inwestorskiego lub projektanta obiektu – jeżeli katastrofa nastąpiła podczas budowy obiektu); organów zarządzania kryzysowego – gdy katastrofa nastąpiła na skutek działania sił przyrody; organów właściwych – gdy katastrofa jest efektem szkód górniczych itp.
– ponadto należy powiadomić także policję i prokuratora, gdyż przyczyną katastrofy mogło być celowe działanie człowieka.3

Obowiązek, który ciąży na właścicielu (administratorze czy zarządcy budynku również) i kierowniku budowy dotyczący powiadomienia odpowiednich władz i organów oraz niedopełnienie pozostałych czynności jest zagrożony sankcją karną. Karą za zlekceważenie określonych w prawie budowlanym czynności po katastrofie budowlanej jest kara grzywny, ograniczenia wolności lub aresztu.4

Zawiadomienie organów ścigania o katastrofie budowlanej wynika z faktu, że w konkretnym przypadku sprowadzenie katastrofy budowlanej stanowi przestępstwo. Kodeks karny za przestępstwo uznaje takie działanie czy zaniechanie, które sprowadza zdarzenie zagrażające życiu lub zdrowiu wielu ludzi albo mieniu wielkich rozmiarów, które ma postać:
– pożaru
– zawalenia się budowli, zalewu lub obsunięcia się ziemi, skał lub śniegu
– eksplozji materiałów wybuchowych
– wybuchu jądrowego

Katalog tych zdarzeń zawierający w sobie definicję katastrofy budowlanej, jest jednak szerszy i dotyczy także lawiny czy spowodowania powodzi. Za popełnienie takiego czynu grozi kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Jeżeli w następstwie tych zdarzeń zginął człowiek lub poważne obrażenia ciała odniosło wiele osób, sprawcy grozi kara od 2 lat do 12 lat pozbawienia wolności.5

Co sądzicie o przepisach dotyczących katastrof budowlanych? Co byście w nich zmienili? Czekamy na Wasze opinie!

1. Art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
2. Art. 73 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
3. Art. 75 ust. 1 w zw. z art. 74 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
4. Art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
5. Art. 163 Kodeksu karnego

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zdobyć uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi?
Następny artykułJakimi uprawnieniami dysponuje Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here