Zgodnie z prawem zatrzymanie dokumentu prawa jazdy nastąpi w sytuacji gdy:
– policja odkryje (zbada alkomatem lub stwierdzi naocznie po zachowaniu się kierowcy), że znajduje się on pod wpływem alkoholu czy wręcz jest nietrzeźwy
– gdy policjant stwierdzi, że dokument prawa jazdy jest zniszczony i przez to nieczytelny, ma obowiązek zatrzymać dokument, gdyż istnieje obawa, że nie należy on do osoby go pokazującej
– jeżeli prawo jazdy wygląda na przerobione czy podrobione (wystarczy takie podejrzenie ze strony Policji) – zostanie zatrzymane
– prawo jazdy zostanie zatrzymane gdy upłynie termin jego ważności (dokument jest już nieważny)
– policja zatrzyma prawo jazdy, jeżeli została powiadomiona, że wobec danego kierowcy została wydana decyzja innego organu (orzeczenie sądu, decyzja administracyjna) w której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub podjęto decyzję o cofnięciu uprawnienia
– prawo jazdy zostanie nam odebrane w sytuacji, gdy przekroczyły limit punktów karnych (24 punkty) za przekraczanie przepisów o ruchu drogowym
– jeżeli jesteśmy młodym kierowcą, który przed niespełna rokiem otrzymał prawo jazdy i w tym czasie przekroczył limit 20 punktów karnych – policja ma obowiązek zatrzymać prawo jazdy (1)

Poza przypadkami, gdy policja ma obowiązek zatrzymać dokument i jest to zgodne z prawem istnieją przypadki, gdy funkcjonariusz może – lecz nie musi – zatrzymać nasz dokument. Ma to miejsce w razie gdy policja ma uzasadnione podejrzenie (a nie tylko kaprys czy „intuicję”), że kierowca popełnił przestępstwo czy wykroczenie za które może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

W przypadku gdy policja zatrzymuje nasze prawo jazdy ma obowiązek wystawić nam pokwitowanie, że prawo jazdy zostało przez danego policjanta zatrzymane i z jakiego powodu. Pokwitowanie takie, zamiast prawa jazdy, umożliwia kierowcy nie tylko powrót do domu czy dojazd do pracy, lecz kierowanie pojazdem na podstawie tego pokwitowania w czasie 7 dni od dnia jego wydania.

zatrzymanie prawa jazdyphotoxpress.com

Pokwitowania nie dostanie jednak każdy kierowca. W przypadkach, gdy prawo jazdy zostało zatrzymane za:
– jazdę w stanie nietrzeźwości czy pod wpływem alkoholu
– za przekroczenie limitu punktów karnych (zarówno 24, jak i 20 punków u młodego kierowcy, który nie miał prawa jazdy dłużej niż rok)
– gdy zatrzymanie prawa jazdy stanowiło wykonanie orzeczenia sądu czy decyzji o jego cofnięciu lub zatrzymaniu wydanych przez upoważnione do tego organy
nie mamy co liczyć na wydanie pokwitowani i musimy wrócić taksówką lub zadzwonić po osobę bliską, która przyjedzie odebrać nasz samochód. Jeżeli nie mamy takiej osoby i nie jest możliwe zabranie samochody np. z pobocza autostrady – zostanie on przewieziony pa parking policyjny i tam zabezpieczony.

W każdym przypadku zatrzymania przez policje prawa jazdy sprawa w terminie do 7 dni powinna trafić do sądu, prokuratora lub starosty – w zależności od tego, dlaczego zostało nam one zabrane.

Źródła:
1) Art. 135 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Czy uważacie, że przypisy odnoście zatrzymania prawa jazdy są odpowiednie? Czekamy na Wasze opinie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zaplanować prace wykończeniowe?
Następny artykułJakie uprawnienia ma straż miejska?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here