Prawo Prawo a fotografowanie ludzi - wykorzystanie wizerunku bez zgody...

Prawo a fotografowanie ludzi – wykorzystanie wizerunku bez zgody osoby

-

Kluczowe znaczenie ma przeznaczenie zdjęcia. To właśnie od końcowego przeznaczenia naszego zdjęcia, zależą obostrzenia prawne. Jeśli fotografujemy na swój własny użytek i nie planujemy robić ze zdjęciem nic ponad to, że wkleimy je do albumu lub powiesimy sobie na ścianie, nie mamy się czego obawiać. Jednak, wbrew pozorom, kwestia nie dotyczy tylko zawodowych fotografów. Jeśli dane zdjęcie zgłosimy do konkursu lub opublikujemy w internecie, nie mając odpowiedniej zgody osoby, która widnieje na zdjęciu, narażamy się na nieprzyjemności. Każda osoba w Polsce ma prawo do ochrony swojego wizerunku (zgodnie z Konstytucją RP oraz kodeksem cywilnym – art. 23 k.c.), także jeśli sfotografowana przez nas osoba nie wyrazi zgody na publikację danego zdjęcia z jej wizerunkiem, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Istnieją jednak wyjątki. Możemy fotografować osobę publiczną w trakcie wykonywania przez nią obowiązków służbowych i nie musimy prosić jej o zgodę na publikację zdjęć z jej wizerunkiem. Znaczy to, że możemy, dajmy na to, fotografować gwiazdy rocka na koncercie, ale jeśli już ta gwiazda jest poza sceną i, na przykład, wybiera się na zakupy, a my czekamy w krzakach, żeby zrobić jej zdjęcie, to nie możemy opublikować tego zdjęcia bez jej pisemnej zgody, ponieważ zakupy nie są związane z jej obowiązkami służbowymi. Podobnie ma się sprawa z politykami, gwiazdami telewizji i innymi osobami, które prawie wszyscy znają.

Kolejna sprawa dotyczy publikowania zdjęć, na których znajduje się większa grupa osób, które jednak nie stanowią głównego tematu zdjęcia. Innymi słowy, gdyby nie było ich na zdjęciu, nie zburzyłoby to struktury całej fotografii. Przykładem mogą być zabytki, które stanowią główny temat zdjęcia, a wokół nich kręcą się turyści. W tym przypadku także nie potrzebujemy pisemnego zezwolenia każdej z tych osób na legalną publikację zdjęcia. Jednakże czasami, niezwykle trudno jest udowodnić przed sądem, czy dana osoba jest istotna dla wymowy fotografii, czy nie, także jeśli od razu zabieramy się za fotografowanie z myślą o publikacji, to albo poczekajmy, aż ewentualni bohaterowie naszego zdjęcia usuną się z kadru, albo podsuńmy im pod nos do podpisania pisemną zgodę na wykorzystanie wizerunku. Warto nosić przy sobie taki formularz.

Jest jeszcze jeden przypadek, kiedy nie musimy danej osoby prosić o pozwolenie na publikację. Dotyczy to osób, którym zapłacono za pozowanie. Jeśli wynajęliśmy modelkę do sesji zdjęciowej i zapłaciliśmy jej słono za cały dzień zdjęciowy i oczywiście jest to udokumentowane na piśmie, to nie musimy jej pytać o zgodę na publikację zdjęcia za każdym razem, gdy będziemy chcieli wrzucić je na stronę internetową lub swojego bloga.

Często fotografujecie nieznajomych? Spotkaliście się kiedyś z ich niechęcią? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Dawid Markiewicz

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć na Ziemi Lubuskiej?

Lubuskie to zielone płuca Polski – ponad połowę powierzchni województwa zajmują lasy. Ale oprócz puszczy, borów, parków narodowych i krajobrazowych na turystów czeka tutaj szereg innych ciekawych miejsc i zabytków.

Fotografia studyjna – wykorzystanie szablonów

Szablony to inaczej nietypowe tła i konstrukcje, które modyfikują oświetlenie. Pewnie nieraz widzieliście zdjęcie pięknej modelki, którą oświetla poranne słońce wpadające przez okno przesłonięte żaluzjami. Taki sam efekt można uzyskać w studio, korzystając właśnie z szablonów.

Zobacz też

RSVP – co to znaczy? Jak odpowiedzieć?

Do zaproszeń na przyjęcia, szczególnie tych z dużą liczbą gości, może być dołączony skrót RSVP lub R.S.V.P. Co on oznacza? Jak należy zareagować? Dlaczego wiąże się z regułami savoir-vivre’u?

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: