W rodzinach zastępczych są dzieci czekające dopiero na adopcję lub takie, których adoptowanie nie jest możliwe ze względu na przeszkody prawne związane z tym, że rodzice dziecka nadal mają władzę rodzicielską. Rodzina zastępcza funkcjonuje jako „tymczasowy dom” dla dziecka, które z różnych powodów nie może przez jakiś czas pozostawać z rodzicami biologicznymi. Może także być sposobem na ograniczenie praw rodzicielskich w stosunku do dziecka.

Członkowie rodziny zastępczej sprawują pieczę nad dzieckiem całodobowo i są przy tym zobowiązani (jeżeli sąd opiekuńczy nie orzekł inaczej) do podtrzymywania naturalnych więzi między dzieckiem i jego prawdziwymi rodzicami. Przy czym sąd opiekuńczy okresowo – przynajmniej raz na 6 miesięcy – ma obowiązek dokonać oceny sytuacji dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej.1

Podział obowiązków pomiędzy rodziną zastępczą i rodzicami biologicznymi uzależniony jest przede wszystkim od treści orzeczenia sądu opiekuńczego. Sąd może rodziców pozbawić władzy rodzicielskiej, ograniczyć jej wykonywanie, zawiesić wykonanie władzy rodzicielskiej, przywrócić wykonywanie czy powierzyć wykonywanie tej władzy rodzinie zastępczej. Dodatkowo, sąd opiekuńczy może także zakazać rodzicom biologicznym kontaktowania się z dzieckiem, mając na względzie jego dobro.

Jeżeli w określonej sytuacji nie zapadło szczegółowe postanowienie, rodzice zastępczy:

– sprawują nad dzieckiem codzienną opiekę,
– wychowują dziecko, zaspokajając jego potrzeby edukacyjne, wypoczynkowe, bytowe,
– reprezentują małoletniego przed sądem czy innymi organami przy dochodzeniu na jego rzecz alimentów od rodziców czy rodzica dziecka lub świadczeń socjalnych,
– zapewniają dostęp do świadczeń zdrowotnych,
– zapewniają ochronę przed ingerowaniem w życie prywatne dziecka2.

Pozostałe uprawnienia i obowiązki należą do rodziców biologicznych dziecka, jeżeli nie zostali oni pozbawieni przez sąd władzy rodzicielskiej. Do kompetencji rodziców dziecka należą nadal:

– decydowanie w kwestiach kształcenia dziecka,
– decyzje w sprawie sposobu leczenia małoletniego,
– zarządu majątkiem należącym do dziecka (w wyjątkiem rzeczy osobistych należących do małoletniego),
– łożenie w miarę możliwości finansowych na dziecko przebywające w rodzinie zastępczej – co prawda, rodzina zastępcza otrzymuje wynagrodzenie przypadające na dziecko, lecz w razie otrzymywania przez dziecko alimentów od rodziców czy uposażenia rodzinnego, kwota wynagrodzenia z budżetu państwa jest odpowiednio pomniejszana.

Pobyt dziecka w rodzinie zastępczej może trwać do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości. Poza tym, jeżeli w trakcie przebywania dziecka w rodzinie zastępczej organizator pieczy nad dzieckiem stwierdzi, że ustały przyczyny uzasadniające przebywanie dziecka pod pieczą zastępczą, zwraca się on do sądu z wnioskiem o przywrócenie opieki nad dzieckiem jego właściwym rodzicom.

1 Art. 579 (1) Ust. 3 K.p.c.
2 Art. 40 ust. 1 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Czy uważacie, że wychowywanie obcego dziecka jest trudniejsze, niż wychowywanie swojego? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Polsce? – Szlaki turystyczne Podlasia
Następny artykułCo warto zobaczyć w Polsce? – Muzeum Powstania Warszawskiego

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here