Prawo Termin udzielenia odpowiedzi z urzędu

Termin udzielenia odpowiedzi z urzędu

-

Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego organy administracji publicznej zobowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki, zwłaszcza te, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane danemu organowi z urzędu. Chodzi tu przede wszystkim o sprawy proste, nie wymagające dodatkowych wyjaśnień, ani informacji, którymi by urząd nie dysponował.

Ustawodawca nie sprecyzował pojęcia „bez zbędnej zwłoki”. Ustalił za to konkretne terminy załatwienia sprawy, czyli np. odpowiedzieć na nasz wniosek, podanie lub prośbę. Wynoszą one:

1) Miesiąc – sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego oraz w przypadku wniesienia odwołania na decyzję urzędnika;

2) Dwa miesiące – w sprawach szczególnie skomplikowanych.

Termin liczy się od dnia wszczęcia postępowania. W pewnych sytuacjach istnieją też określone wyjątki, które regulują przepisy szczególne. Kłopotliwe wydaje się też być nieokreślenie przez ustawodawcę pojęcia „spraw szczególnie skomplikowanych” oraz możliwość niewliczania do biegu terminu okresów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, zawieszenia postępowania oraz opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

Wbrew pozorom urzędy nie mają jednak dużego pola manewru i najczęściej bywa tak, że mają miesiąc na odpowiedź. Sytuacje, w których nie załatwiają spraw w tym okresie, nie należą wcale do rzadkich. Jeżeli organ administracji nie wyrobił się w terminie, powinien nas o tym powiadomić i wskazać przyczyny oraz termin, w którym sprawa zostanie załatwiona.

Niezależnie od tego na uchybienie terminu służy nam prawo wniesienia zażalenia do organu wyższego stopnia. W przypadku organów jednostek samorządu terytorialnego (np. urzędu miasta) będzie to Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Jeżeli nie ma takiego organu, możemy wnieść wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Dodatkowo urzędnikowi, który bez uzasadnionej przyczyny nie dotrzymał terminu, grozi odpowiedzialność dyscyplinarna. Natomiast jeżeli w wyniku niezałatwienia sprawy ponieśliśmy szkodę finansową, możemy ubiegać się o odszkodowanie, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Źródła:

Kodeks postępowania administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960 r.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Barcelonie?

Barcelona jest metropolią o niewątpliwie kultowym statusie. Tutaj atmosfera fiesty trwa przez okrągły rok. Uwagę turystów z pewnością przykuwa różnorodność oferowanych przez miasto atrakcji – od tych związanych ze sportem, po prawdziwe perły architektury. W stolicy Katalonii każdy podróżny znajdzie po prostu coś dla siebie. Już krótki w niej pobyt sprawi, że zgodzimy się z opinią don Kichota z la Manchy, który stwierdził, iż jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej gościnnych miast na całym świecie.

Wegetariańskie placuszki z miodem i jabłkami – przepis

Wszyscy lubimy przekąsić od czasu do czasu coś słodkiego. Jeśli dodatkowo będzie to danie proste, szybkie w przygotowaniu i zawierające to, „co misie lubią najbardziej” - nikt mu się nie oprze.

Zobacz też

Dieta Dukana – przepisy Wielkanocne

Prawie każdy z nas był na diecie, jest na niej lub będzie. Trudno znaleźć odpowiednie rozwiązanie, na pewno potrzebujemy dużo ruchu, ale oprócz tego powinniśmy zmienić żywieniowe przyzwyczajenia. Jedną z diet do wypróbowania jest dieta dr Dukana. Polega ona nie na zakazie jedzenia wszystkiego, ale na wyeliminowaniu niektórych produktów na rzecz białka, którego w tej diecie jest pod dostatkiem.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: