Prawo Wykorzystanie fragmentów filmów - prawo cytatu

Wykorzystanie fragmentów filmów – prawo cytatu

-

Cytowanie dzieł filmowych ma miejsce zazwyczaj w innych tego typu utworach, gdzie fragment cudzego filmu jest wykorzystany jako kontekst, refren, element parodii, antyteza naszego dzieła. Takie wykorzystanie fragmentów filmu (także w spotach reklamowych) jest rzecz jasna dopuszczalne.

Ustawa o prawach autorskich nie zawiera szczególnych przepisów dotyczących cytowania fragmentów dzieł filmowych. Zastosowanie ma tutaj ogólnie sformułowane prawo cytatu, które w każdym konkretnym przypadku musimy skonkretyzować i dopasować do sytuacji. Warto znać przede wszystkim podstawowe warunki, jakie musi spełnić cytat:

Cytat musi w jakiś sposób zostać wyróżniony, rozpoznawalny i należycie oznaczony – aby nie wprowadzić w błąd odbiorców co do rzeczywistego autorstwa fragmentu

Fragment utworu, który cytujemy – musi być jedynie częścią naszego dzieła, nie może stanowić połowy naszego utworu, gdyż odbiorca może mieć wątpliwość, gdzie jest granica pomiędzy cytatem a naszym dziełem i jaką rolę pełni w nim cytat

Cytat nie może być jedyną podstawą naszego dzieła – musi w niej istnieć nasz wkład twórczy, widoczny dla odbiorcy i nadający nowe znaczenie zgodne z naszym dziełem cytowanemu fragmentowi

Wymieniliśmy imię i nazwisko twórcy cytowanego fragmentu, oraz źródło z jakiego zaczerpnęliśmy cytat, tak aby było ono widoczne dla odbiorców dzieła

Cytując musimy dbać o podanie twórcy i źródła, tak aby uwzględnić istniejące możliwości (inne miejsca publikacji, pseudonim pod jakim twórca publikuje swoje dzieła)

Nie musimy z tytułu wykorzystania fragmentu cudzego utworu jako cytatu płacić wynagrodzenia twórcy, którego cytujemy (1).

Dozwolone cytowanie (w utworach stanowiących samoistną całość) polega na przytaczaniu urywków filmu innego twórcy, lecz cytowanie powinno być uzasadnione wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości (2). Cytat może zostać przez nas wykorzystany, jeżeli spełnia w naszym utworze jakąś funkcję. Funkcją może być wywołanie efektu artystycznego, uzasadnienie tezy, rozrywka, cel polityczny lub historyczny

Nie mamy prawa wykorzystać cytatu niezgodnie z intencją twórcy cytowanego dzieła – ma to znaczenie zwłaszcza przy wykorzystaniu cytatu dla celów politycznych czy propagandowych

Cytowanie samego tylko fragmentu (bez jednoczesnego „tworzenia” własnego utworu) nie jest dopuszczalne, chyba, że ma miejsce w celach dydaktycznych (można umieszczać takie fragmenty filmów tworząc materiały edukacyjne w postaci wypisów, antologii) lecz w tym wypadku twórcy fragmentów przysługuje prawo do żądania wynagrodzenia (3).

Źródła:

1) Art. 34 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

2) Art. 29 § 1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

3) Art. 29 § 3 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Czy zdarzyło Wam się, że ktoś użył materiałów Waszego autorstwa bez pytania i podania autora? Jak rozwiązaliście tę sytuację? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka?

Kalendarz adwentowy to wspaniały przedmiot, który służy – zwłaszcza najmłodszym – do odliczania czasu pozostałego do świąt Bożego Narodzenia. Obecnie w okresie przedświątecznym półki sklepowe pełne są bajecznie kolorowych arkuszy z okienkami na każdy dzień poprzedzający święta. Warto jednak spędzić czas z dzieckiem, rozwijając jego i swoją kreatywność poprzez samodzielne przygotowanie takiego kalendarza.

Jak przetrwać za 3 euro dziennie w podróży?

Naprawdę tanie podróże to nie takie, w których zamiast hotelu wybieramy młodzieżowy hostel. To noclegi na lotnisku, zwiedzanie na piechotę i poszukiwania darmowego jedzenia. Jak przetrwać w podróży za nie więcej niż 3 euro dziennie?

Zobacz też

Gothic 2 – jak zmienić rozdzielczość?

Gothic 2 to dość stara gra i nie każda rozdzielczość jest w niej obsługiwana. Co zrobić, gdy nie możemy znaleźć w opcjach rezolucji nam odpowiadających? Z tego poradnika dowiesz się, jak ustawić własną rozdzielczość w grze Gothic 2.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: