Masaż punktowy to jedna z metod leczenia. Polega na masowaniu, ugniataniu oraz rozcieraniu punktów znajdujących się na ciele człowieka. W ten sposób zostają pobudzone punkty na meridianach (kanały, którymi przepływa energia) i poza nimi.

Ucisk wykonuje się za pomocą palców dłoni:
– kciuk,
– palec wskazujący,
– cała dłoń,
– dwoma lub trzema palcami,
– a także łokciem oraz piętą.

Można także wykonywać za pomocą przyrządów:
– pałeczek
– kamyków,
– koralików,
– główką szpilki,
– drewnianych wałków do stóp,
– różnych urządzeń elektrycznych.

Wskazania do masażu punktowego:
– nadwaga,
– krótkowzroczność,
– zapalenie migdałków,
– zapalenie dziąseł,
– bóle gardła i głowy,
– grypa,
– wilgotne oraz zimne stopy,
– zaparcia,
– bóle menstruacyjne,
– choroby układu organizmu,
– nerwica.

Zabiegu punktowego nie należy stosować przy zmianach występujących na skórze, w stanach gorączkowych, a także w stanach ostrych oraz nowotworach złośliwych. Także przy żylakach, gruźlicy, chorobie krwi oraz wrzodach żołądka i dwunastnicy, w momencie występowania silnej depresji, schizofrenii i po spożyciu alkoholu nie jest on zalecany.

Istnieją także przeciwwskazania, pomimo których można wykonać masaż, biorąc jednak pod uwagę miejsce zabiegowe oraz samopoczucie pacjenta:
– silne zmęczenie oraz ostre bóle,
– menstruacja,
– ciąża.

Masaż punktowy, poprzez bodźce w postaci ucisku na dany punkt mieszczący się na ciele, powoduje usunięcie blokady w kanałach energetycznych. Energia zwana Qi jest powiązana z narządami wewnętrznymi i płynie w meridianach. Na nich z kolei znajdują się owe punkty. Za pomocą nacisku na określone punkty działamy na energię znajdującą się w naszym ciele, przywracając tym samym prawidłowy przepływ Qi, co przyczynia się do złagodzenia lub zniwelowania dolegliwości organicznych.

Próbowaliście kiedyś akupresury? Odczuliście jakieś skutki? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here