Profilaktyka Akupresura - co to jest, na czym polega, wskazania...

Akupresura – co to jest, na czym polega, wskazania i przeciwwskazania

-

Masaż punktowy to jedna z metod leczenia. Polega na masowaniu, ugniataniu oraz rozcieraniu punktów znajdujących się na ciele człowieka. W ten sposób zostają pobudzone punkty na meridianach (kanały, którymi przepływa energia) i poza nimi.

Ucisk wykonuje się za pomocą palców dłoni:
– kciuk,
– palec wskazujący,
– cała dłoń,
– dwoma lub trzema palcami,
– a także łokciem oraz piętą.

Można także wykonywać za pomocą przyrządów:
– pałeczek
– kamyków,
– koralików,
– główką szpilki,
– drewnianych wałków do stóp,
– różnych urządzeń elektrycznych.

Wskazania do masażu punktowego:
– nadwaga,
– krótkowzroczność,
– zapalenie migdałków,
– zapalenie dziąseł,
– bóle gardła i głowy,
– grypa,
– wilgotne oraz zimne stopy,
– zaparcia,
– bóle menstruacyjne,
– choroby układu organizmu,
– nerwica.

Zabiegu punktowego nie należy stosować przy zmianach występujących na skórze, w stanach gorączkowych, a także w stanach ostrych oraz nowotworach złośliwych. Także przy żylakach, gruźlicy, chorobie krwi oraz wrzodach żołądka i dwunastnicy, w momencie występowania silnej depresji, schizofrenii i po spożyciu alkoholu nie jest on zalecany.

Istnieją także przeciwwskazania, pomimo których można wykonać masaż, biorąc jednak pod uwagę miejsce zabiegowe oraz samopoczucie pacjenta:
– silne zmęczenie oraz ostre bóle,
– menstruacja,
– ciąża.

Masaż punktowy, poprzez bodźce w postaci ucisku na dany punkt mieszczący się na ciele, powoduje usunięcie blokady w kanałach energetycznych. Energia zwana Qi jest powiązana z narządami wewnętrznymi i płynie w meridianach. Na nich z kolei znajdują się owe punkty. Za pomocą nacisku na określone punkty działamy na energię znajdującą się w naszym ciele, przywracając tym samym prawidłowy przepływ Qi, co przyczynia się do złagodzenia lub zniwelowania dolegliwości organicznych.

Próbowaliście kiedyś akupresury? Odczuliście jakieś skutki? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

Monika Paluch

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak nauczyć dziecko pisać?

Idące do szkoły dziecko staje przed koniecznością opanowania wielu nowych umiejętności, między innymi czytania, pisania oraz liczenia. To dużo jak dla malucha, którego głównym zadaniem była zabawa. Rodzice mogą podjąć w domu wcześniejszą pracę, aby wprowadzić dziecko w świat nowych umiejętności.

Metoda Hellingera – na czym polega?

Metoda ustawień rodzinnych Berta Hellingera to metoda pracy z problemami, które wynikają z zaburzeń relacji rodzinnych. Nie jest to forma psychoterapii (od czego odżegnuje się sam jej autor), jest to raczej forma pomocy psychologicznej. Ustawienia hellingerowskie czerpią z psychodramy, terapii Gestalt i dynamiki grupowej. Metoda opiera się na założeniu, że historia rodziny, osobowości jej członków i ich zachowania mają znaczący wpływ na problemy, z jakimi borykają się klienci, zwracający się o pomoc. Rozwiązanie tych komplikacji, stanowi ustawienie rodzinne polegające na przypisaniu uczestnikom spotkania ról członków rodziny klienta.

Zobacz też

Kwoty zwolnione od podatku dochodowego

Jaka kwota jest wolna od podatku dochodowego? Jakie świadczenia nie podlegają opodatkowaniu? Przedstawiamy kwestię zwolnień podatkowych.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: