Badania jednoznacznie wykazały, iż olejki eteryczne mogą leczyć nawet uciążliwe dolegliwości, takie jak migrena, czy bóle menstruacyjne. Umiejętne wykorzystanie wiedzy o uzdrawiającej sile zapachów może odmienić nasze życie. Warto poznać właściwości poszczególnych olejków eterycznych, aby móc stosować je nie tylko w zabiegach poprawiających samopoczucie, lecz także w kuracjach korzystnie wpływających na stan zdrowia.
Olejki eteryczne uzyskujemy z roślin, poprzez złożoną destylację. Substancje aromatyczne mają bardzo skomplikowany skład chemiczny, służą roślinom przede wszystkim do ochrony przed szkodnikami oraz do wabienia pożytecznych owadów. Olejki eteryczne aplikujemy bezpośrednio na skórę lub stosujemy w postaci inhalacji, działając na drogi oddechowe. Oczywiście w każdym, z przypadków stosujemy wyłącznie rozcieńczoną esencję eteryczną.
Olejki eteryczne możemy stosować, korzystając z kominków do aromaterapii. Rozcieńczoną substancję podgrzewamy w kominku świeczką, która rozprzestrzeni zapach w całym pomieszczeniu. Możemy także stosować je w kąpielach, dodając kilka kropel olejku bezpośrednio do wody. Kupując esencje eteryczne należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość produktu. Olejki pochodzące z niewiadomych źródeł, mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku.
Rodzaj olejku eterycznego powinniśmy zawsze dobierać pod kątem dolegliwości, na które się uskarżamy. Podajemy zestaw częstych schorzeń i dysfunkcji oraz listę zapachów, które pomagają w ich leczeniu:
1. Rozdrażnienie, huśtawka emocjonalna – zapach sandałowy, pomarańczowy, mandarynkowy i cyprysowy.
2. Lęki – limonka, mandarynka, cedr.
3. Bezsenność – melisa, róża, rumianek.
4. Depresje – drzewo różane, pomarańcza, limonka.
5. Stres – melisa, szałwia, róża.
6. Bóle głowy – rumianek, lawenda, róża, bazylia.
7. Grypa, przeziębienie – sosna, eukaliptus, mięta, tymianek, anyż.
8. Apatia – rozmaryn, tymianek, mięta.
9. Wysokie ciśnienie – cytryna, szałwia, róża.
10. Brak koncentracji – bazylia, rozmaryn, mięta.
Stosowaliście kiedyś aromaterapię? Pomogła Wam ona w leczeniu dolegliwości?