Słowo chrypka stanowi określenie anormalnych zmian głosu. Podczas chrypki nasz głos może brzmieć inaczej, nieprzyjemnie szorstko, sprawiać wrażenie napiętego lub też może ulec zmianie siła głosu, który staje się głośniejszy lub bardziej stłumiony. Zmienić się może także jego ton. Dolegliwości te są zazwyczaj rezultatem zmian zachodzących w strunach głosowych, które są odpowiedzialne za stan naszego głosu. Kiedy oddychamy, nasze struny głosowe pozostają w pewnej odległości od siebie, natomiast gdy mówimy czy śpiewamy, łączą się i napinają, co pozwala im wibrować, kiedy powietrze opuszczające płuca pojawia się w krtani. Wówczas wydobywa się dźwięk. Im bardziej są napięte, tym szybciej wibrują, a ton głosy staje się wówczas wyższy. Opuchnięcia lub pojawienie się krostek na strunach uniemożliwia połączenie się strun w momencie wydechu powietrza, co powoduje to zmiany w naszym głosie.

Chrypka, która towarzyszy przeziębieniu lub grypie może być wyleczona dzięki zaleceniom internisty. Jeśli jednak chrypka trwa dłużej niż dwa tygodnie i nie możemy znaleźć przyczyny jej pojawienia się, wówczas należy udać się do laryngologa, tak by specjalista dokładnie znający budowę krtani mógł zapoznać się z naszym problemem, postawić trafną diagnozę i ustalić przebieg leczenia.

Ból gardła może być rezultatem zaatakowania nasz organizm przez jeden z powszechnych wirusów, powodujących na przykład pojawienie się objawów grypy. Może też być związany z pojawieniem się bolesnych bąbli w okolicach gardła i jamy ustnej. Ból gardła może tez być spowodowany oddychaniem przez usta, co wysusza gardło i powoduje uczucie suchości i podrażnienia. Innym powodem bólu gardła są problemy z zatokami lub pojawienie się bakterii. Może też być rezultatem terapii antybiotykowej. Jeśli ból gardła nie przechodzi w ciągu dwóch tygodni, może być oznaką poważniejszego schorzenia.

W celu uśmierzenia bólu gardła można uciec się do zastosowania domowych sposobów, jak płukanie gardła woda z solą lub ssanie pastylek na ból gardła lub używanie sprayów. Jeśli ból gardła związany jest z oddychaniem przez usta i suchością powietrza, należy zadbać o pojawienie się w naszej okolicy nawilżacza powietrza. Pij więcej płynów, pozwoli ci to złagodzić podrażnienia i nawilżyć gardło. Przyjmuj dużo witaminy C, która pomaga na dolegliwości gardłowe. Możesz zwiększyć ilość zjadanych pomarańczy, ananasa, pić herbatę z dużą ilością cytryny.

W obu przypadkach, czy to chrypki, czy też bólu gardła, skontaktuj się z lekarzem jeśli problem nie ustępuje. Pamiętaj, że nieleczone schorzenia, nawet niewielkie, mogą prowadzić do groźnych powikłań.

Jakie macie sposoby na ból gardła i chrypkę? Opowiedzcie o nich w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here