Profilaktyka Co zrobić, kiedy użądli osa?

Co zrobić, kiedy użądli osa?

-

U większości osób ugryzienie osy powoduje ból, zaczerwienienie i lekką opuchliznę w miejscu użądlenia. Jest to normalna reakcja i nie wymaga ona interwencji lekarskiej. Ponieważ osa nie zostawia żądła, nie będzie również konieczne jego wyjmowanie, tak jak to się dzieje w przypadku pszczół. Wystarczy przemyć ugryzione miejsce wodą z mydłem, wodą utlenioną bądź innym środkiem, który odkazi powstałą rankę. Z kolei w celu zmniejszenia bólu i opuchlizny można przyłożyć zimny okład. Jeśli mamy pod ręką ocet bądź sok z cytryny, również powinniśmy go użyć i przyłożyć nasączony wacik do miejsca ugryzienia, gdyż skróci on czas gojenia.

Sytuacja zmienia się, jeśli osoba, która została użądlona, jest uczulona na jad osy. Wówczas mamy do czynienia ze wstrząsem anafilaktycznym. Można go rozpoznać szczególnie po opuchliźnie twarzy i języka osoby ugryzionej. Pojawiają się wtedy kłopoty z oddychaniem, przełykaniem śliny, kaszel, przyspiesza oddech i bicie serca, występują także nudności oraz wymioty. W końcu osoba ugryziona traci przytomność. Wstrząsowi anafilaktycznemu towarzyszą także drgawki.

Co robić w takiej sytuacji? Dzwonić po pogotowie lub samodzielnie jak najszybciej odwieźć osobę z objawami wstrząsu do szpitala. Jest to bowiem sytuacja zagrożenia życia! Jeśli jednak osoba ukąszona ma przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, to należy pomóc jej wstrzyknąć jej zawartość w mięsień w przedniobocznej części uda. Objawy wstrząsu powinny wówczas ustąpić.

Ważne: hospitalizacji wymaga również użądlenie osy w obrębie jamy ustnej (np. w język), nawet jeśli nie dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego! Grozi ono bowiem opuchlizną dróg oddechowych i w efekcie uduszeniem osoby ugryzionej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ogórki – choroby

Zwalczanie chorób ogórków wymaga odpowiedniej wiedzy i systematyczności. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i rozpoczęcie działań w walce z nią.

Jak się ubrać w stylu Victorii Beckham?

Victora Beckham nie kojarzy się już z muzyką, a raczej z modą. Była wokalistka Spice Girls stworzyła swój własny elegancki styl. Jego charakterystycznymi znakami są duże okulary, torby i wysokie buty.

Zobacz też

Pianino a fortepian – różnica

Wiele osób nie widzi różnicy między wymienionymi w tytule instrumentami albo zwyczajnie myli ich nazwy. Nic w tym dziwnego, w końcu są z wyglądu dość podobne, ale i gra się na nich w podobny sposób, repertuary niewiele się różniące. Jednakże między tymi instrumentami istnieją pewne fundamentalne różnice, przede wszystkim dotyczące budowy.

Wybieramy wannę do domu

Kto z nas nie lubi długich, relaksujących kąpieli? Wanna to jeden z najważniejszych łazienkowych (choć nie tylko) elementów. Oferta...

Ginekomastia – gdzie szukać pomocy

Zaburzenia hormonalne pojawiają się w populacji dość często. Niektóre z nich mogą być bardzo poważne dla naszego zdrowia, inne...

Może Cię zainteresuje: