Do najczęściej występujących chorób wenerycznych należą rzeżączka, kiła oraz opryszczka. Medycyna zna jednak znacznie większą ilość różnego rodzaju chorób wenerycznych, występujących jednak rzadziej. Do zarażenia dochodzi podczas zbliżeń seksualnych, zazwyczaj przypadku osób często zmieniających partnerów, nie używających zabezpieczenia, nawiązujących kontakty seksualne z osobami nieznajomymi.

Choroby początkowo, w swoim stadium zalążkowym, przebiegają bezobjawowo. Po jakimś czasie pojawiają się objawy w postaci owrzodzeń narządów rodnych, pęcherzy. Ich okolice często są podrażnione, swędzące i zaczerwienione. Kobiety mogą także zauważyć wydzieliny wydobywające się z pochwy oraz odczuwać ból podczas oddawania moczu.

Kiła w swym początkowym stadium objawia się powiększeniem gruczołów w pachwinach, po pewnym czasie dochodzi do pojawienia się innych objawów, jak wypryski na całym ciele, zmiany skórne, a nawet łysienie. Nadal nie leczona, prowadzi do zmian w całym organizmie i śmierci.

W przypadku rzeżączki chory odczuwa ból i pieczenie towarzyszące oddawaniu moczu oraz może zaobserwować szybko po zakażeniu się pojawianie się upławów ropnych czy wydzieliny ropnej z pochwy.
Osoby podejrzewające zakażenie którąś z chorób wenerycznych powinny zareagować i zgłosić się do specjalisty. Choroby nie leczone mogą spowodować powikłanie w postaci bezpłodności lub przekazywać chorobę, nieświadomie, innym osobom.

Chorobom wenerycznym należy zapobiegać. Przede wszystkim należy racjonalnie dobierać sobie partnerów seksualnych. Każdy przygodnie poznany partner jest potencjalnym zagrożeniem zakażenia chorobą weneryczną. Lepiej unikać zatem zbliżenia z osobą, o której niewiele wiemy, która prawdopodobnie często zmienia partnerów lub partnerki. Unikniemy w ten sposób zakażenia.
Jeśli mimo to szukamy zbliżenia seksualnego z przygodnie poznanymi osobami należy się zabezpieczyć. Prezerwatywa stanowi skuteczną broń w walce nie tylko z niechcianą ciążą, ale też z chorobami wenerycznymi. Należy upewnić się, że prezerwatywa jest odpowiednio założona i zastosowana.

Osoby, które zauważą jakiekolwiek pierwsze objawy ewentualnej choroby wenerycznej powinny natychmiast zgłosić się do lekarza, aby ten mógł postawić odpowiednią diagnozę i rozpocząć leczenie. W dzisiejszych czasach choroby weneryczne są skutecznie leczone, jednak zaniedbane prowadzą do poważnych zaburzeń w naszym organizmie, nawet do śmierci. Dlatego nie należy bagatelizować objawów i jak tylko się pojawią udać się do specjalisty. Choroba weneryczna wcześnie wykryta, jest łatwiejsza do wyleczenia.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here