Krioterapię stosuje się na dwa sposoby: miejscowy polegający na poddawaniu działaniu ciekłego azotu jedynie wybranego miejsca, które wymaga terapii lub na stosowaniu ciekłego azotu na całe ciało.

Zimnoterapia miejscowa jest zabiegiem stosowanym powszechnie i polega na zamrożeniu tkanek dotkniętych zmianami, dzięki czemu pacjent unika interwencji chirurgicznej. Zabieg przebiega bezboleśnie, ponieważ zimno znieczula zakończenia nerwów. Często stosuje się go w przypadku usuwania brodawek, włókniaków czy cellulitu, w leczeniu stanów zapalnych tkanek, w przypadku obrzęków, bólu stawów czy nerwów. Zabieg trwa stosunkowo krótko i zazwyczaj nie pozostawia śladów na skórze. Terapia nie jest wskazana w przypadku nadwrażliwości na zimno czy osłabienia.

Inna formą leczenia zimnem jest krioterapia ogólna, czyli terapia w komorze lub specjalnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi od -100 do -180 stopni. W pomieszczeniu przebywa się w stroju kąpielowym, ale w specjalnych skarpetach, nausznikach i maskach na twarzy. Pobyt trwa od 1 do 3 minut. Przed wejściem do komory obowiązuje pobyt w przedsionku o temperaturze -50 stopni w celu zaaklimatyzowania organizmu, natomiast po terapii mają miejsca specjalne ćwiczenia, których wykonywanie ma zwiększyć efektywność krioterapii.

Krioterapia działa tez uspokajająco i antystresowo. Poprawia działanie układu nerwowego i przynosi ukojenie. Poddawani jej są często sportowcy w celu rozluźnienia mięśni, regeneracji ewentualnych kontuzji czy zrelaksowania się. Może też być stosowana jako forma terapii profilaktycznej, poprawiającej stan skóry, relaksującej i wzmacniającej odporność. Krioterapia poprawia również przemianę materii i wiele innych procesów zachodzących w naszym organizmie.

W Polsce terapia w kriokomorze nie jest jeszcze bardzo popularna. Skuteczność terapii przyczynia się do jej coraz większej popularności.

Uwaga!

Krioterapia jest terapią bezpieczną, bezbolesną i można nią traktować wiele schorzeń, a rezultaty pojawiają się stosunkowo szybko. Ma zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce (może na przykład poprawić działanie układu limfatycznego, usuwać skutecznie cellulit czy wpływać uelastyczniająco na skórę). Można łączyć ją również z innymi zabiegami, takimi jak drenaż limfatyczny.

Stosowaliście kiedyś krioterapię? Pomogła Wam ona w leczeniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here