Ponieważ nie ma badań, jednoznacznie stwierdzających migrenę, bardzo istotne jest szczegółowe opisanie lekarzowi swoich objawów, ponieważ wiele z nich występujących równocześnie charakteryzuje właśnie migrenę. Nie ma pewności, że lekarz od razu dobierze dla nas odpowiedni sposób uśmierzania migrenowego bólu głowy i radzenia sobie z nim, jednak wizyta u lekarza jest ważna, aby wyeliminować inne, poważne choroby mogące objawiać się w podobny sposób. Profilaktyka i rozwaga przede wszystkim.

Jak ją leczyć? Nie wiadomo. Istnieje opinia, że na migrenę nie ma lekarstwa. W przypadku tego charakterystycznego bólu głowy najskuteczniejsze wydają się być domowe metody oraz unikanie czynników powodujących ją. Ponieważ wiele osób cierpi na tzw. weekendowy ból głowy, gdy po całym tygodniu chcą nadrobić zaległości w spaniu, skuteczny może okazać się rygor wstawania przez cały tydzień o tej samej porze, także w dniu wolnym od pracy. Dobre efekty przynosi również zapobieganie migrenie po wystąpieniu już jej pierwszych objawów tzw. aury (mroczki przed oczami, dzwonienie w uszach, mrowienie twarzy, zaburzenia mowy). Warto wtedy natrzeć skronie aromatyzowanym olejkiem ziołowym i zażyć aspirynę lub inny lek mający w swym składzie kwas acetylosalicylowy, który w połączeniu z filiżanką kofeiny daje skuteczne działanie przeciwbólowe. Jednak gdy nie uda się zatrzymać ataku migreny, konieczne jest zastosowanie silniejszych leków, często wydawanych z przepisu lekarza. Są to zastrzyki, tabletki pod język lub musujące, o szybkim i silnym działaniu.

Wśród najczęściej stosowanych leków hamujących powstawanie ataków migreny są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Do najpopularniejszych z nich należą aspiryna, paracetamol, ibuprofen i naproksen. Używając języka medycznego mają one zablokować wytwarzanie mediatorów zapalenia, które drażnią receptory bólowe. Bardzo często są one łączone ze sobą, a także z kodeiną i kofeiną, aby jednorazowo dać silniejszy efekt, a tym samym nie odprowadzić do przedawkowanie któregokolwiek z leków, co w konsekwencji może dać znacznie gorsze objawy niż sama migrena. Bardzo ważne jest jednak ich wczesne przyjęcie, kiedy pojawią się pierwsze, niekiedy bardzo wczesne objawy zbliżającej się migreny i nie jest jeszcze za późno aby całkowicie ją zatrzymać.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie łuszczycy
Następny artykułLeczenie przeziębienia

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

1 KOMENTARZ

  1. Cierpię na migreny. Zmieniłam swoją dietę, zrezygnowałam z sera żółtego, czekolady (niestety) i czerwonego wina. Regularnie chodzę spać i wstaję o tej samej porze, śpię 7-8 godzin. Zmieniłam też swoje nastawienie, nie użalam się nad sobą i nie pławię w bólu ale staram się blokować ból i nie dopuszczać go do świadomości. No i kupiłam rezonator biofotonowy, który skutecznie uśmierza mój ból. W ten sposób radzę sobie z migrenami. A Wy jakie macie sposoby?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here