Zarażenie przeziębieniem następuje droga kropelkową, więc najbardziej niebezpieczny jest w tym przypadku bezpośredni kontakt z przeziębionym. Okres inkubacji wirusów powodujących przeziębienie waha się w granicach 2 – 4 dni. Zwykle po tym czasie zaczynają być odczuwalne pierwsze objawy, czyli głównie wodnisty katar, zatkany nos, drapanie przechodzące w ból gardła oraz kaszel. Nierzadko dochodzi również do wystąpienia zapalenia spojówek. Rzadko się zdarza aby w czasie przeziębienia temperatura przekraczała 38,5°C. Objawy te ustępują zwykle po około tygodniu.

Ze względu na specyficzny charakter tej infekcji wirusowej, leczenie przeziębienia jest wyłącznie objawowe. Nie ma bowiem leków, które leczyły by samo przeziębienie. Najlepiej je cierpliwie przeczekać stosując różnego rodzaju leki, specyfiki i domowe sposoby na złagodzenie objawów przeziębienia i jego ewentualne skrócenie.

Kiedy po 2 dniach „wykluwania się” przeziębienia pojawiają się, najczęściej wieczorem kiedy organizm po całym dniu jest zmęczony, a co za tym idzie najsłabszy, pierwsze towarzyszące mu objawy, warto jak najszybciej podjąć z nim walkę. Skuteczna i mądrze rozegrana sprawi, że już następnego dnia możemy poczuć się lepiej.

W łagodzeniu pierwszych objawów przeziębienia najskuteczniejszy jest paracetamol wzmacniający organizm i łagodzący stan zapalny powstały w organizmie, witamina C obkurczająca naczynia krwionośne nosa i zmniejszająca jego błony śluzowej oraz leki łagodzące kaszel lub działające miejscowo przeciwbólowo tabletki lub spraye.

Gdy czujemy zbliżające się przeziębienie dobrze jest przed snem wypić herbatkę ziołową z malin, lipy czy czarnego bzu działającą napotnie i usuwającą z organizmu chorobotwórcze wirusy. Dobrze jest już pierwszego dnia przeziębienia odpocząć, zrezygnować z codziennej aktywności fizycznej oraz z alkoholu czy papierosów osłabiających tylko organizm.
W pomieszczeniu, w którym odpoczywa przeziębiony doskonale sprawdzi się zwiększenie wilgotności powietrza, co ułatwi oddychanie oraz stosowanie inhalacji, najlepiej z dodatkiem olejków eterycznych, mentolowego lub eukaliptusowego co udrożni drogi oddechowe. Należy również przyjmować duże ilości płynów i stosować lekkostrawną dietę.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie migreny
Następny artykułJak udekorować stół?

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here