Ze względu na stosunkowo duży problem, którym niewątpliwie jest łuszczyca, sposobów na walkę z nią i łagodzenie jej skutków jest obecnie bardzo dużo. Najskuteczniejszą i najpopularniejszą metodą jest na pewno farmakoterapia. Zdecydowanie powinna być przeprowadzona przy konsultacji z lekarzem, nigdy na własną rękę, gdyż może to tylko pogorszyć stan skóry i przynieść inne nieprzyjemne konsekwencje.

Najczęściej stosowane w czasie łuszczycy trudnej i opornej na wszelkie inne zabiegi są leki doustne, pozwalające zmniejszyć objawy choroby. Ich mankamentem jest jednak to, że nie zapobiegają one nawrotom choroby i ze względu na to, że są lekami bardzo mocnymi, niestety przynoszą liczne, niezwykle nieprzyjemne efekty uboczne. Są one jednak stosowane w najtrudniejszych do załagodzenia przypadkach łuszczycy. Zdecydowanie częściej widoczne i zadowalające efekty przynoszą inne rodzaje terapii.

Chorujące na łuszczycę osoby wyjątkowo często w łagodnym przebiegu tej choroby stosują naświetlania promieniami UVA i UVB. Ponadto z dużym powodzeniem stosowane są również różnego rodzaju maści, żele, kremy i pasty. Są one zwykle wystarczające, aby złagodzić objawy łuszczycy. Pozwalają na usunięcie powstałych w wyniku choroby łusek i hamują nadmierny podział komórek naskórka powodujący tworzenie się łusek. Wśród nich charakterystyczne i najczęściej stosowane stanowią maści sterydowe łączone najczęściej z kwasem salicylowym. Jednak ze względu na ich silny, a nawet inwazyjny charakter nie powinny być stosowane na zbyt dużych powierzchniach zmienionych chorobowo, gdyż mogą wywoływać efekty uboczne. Należy również unikać ich stosowania na twarzy. Szeroko stosowane w leczeniu łuszczyc są również leki hormonalne, najczęściej w postaci maści.

Pierwszym etapem leczenia jest usunięcie ze skóry charakterystycznych łusek. Stosuje się w tym celu preparaty zawierające kwas salicylowy, używane w formie maści lub oliwki, w zależności od części ciała. Następnie podawane są leki, które podobnie jak maści i kremy podawane wcześniej, rozpoczynają redukcję i zmniejszenie procesów zachodzących w komórkach prowadzących do nadmiernego mnożenia się komórek naskórka i ich rogowacenia.

Ciekawym, stosowanym już od wieków sposobem na leczenie łuszczycy jest ziołolecznictwo. I choć nie zostało naukowo udowodnione jego skutecznie działanie, niezaprzeczalne jest istnienie wielu ziół i ich mieszanek, działających właśnie przeciwłuszczycowo. Jednak decydując się na tego rodzaju terapię, należy skonsultować ją z lekarzem, szczególnie jeżeli jednocześnie prowadzone jest inne leczenie.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przetrwać kryzys w związku?
Następny artykułLeczenie migreny

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here