Technikę rozcierania dzielimy ze względu na:

– siłę nacisku:

• rozcieranie powierzchowne (lekkie)
• rozcieranie głębokie (mocne)

– kierunek:

• podłużne – wykonywane wzdłuż przebiegu mięśni
• poprzeczne – wykonywane w poprzek mięśni
• okrężne – wykonywane wokół stawów

Przed przystąpieniem do masażu należy się upewnić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań.

Technikę rozcierania wykonujemy za pomocą dłoni: opuszkami palców 2-5 i 2-3, a także opuszkami kciuków bądź też nasadą dłoni. Polega ona na wykonywaniu ruchów kulisto-posuwistych wraz z tkanką masowaną.

Można także wykonać rozcieranie punktowe, polegające na masowaniu okrężnymi ruchami w jednym miejscu, a następnie przechodzeniu wyżej, wykonując ten sam ruch. Należy pamiętać, że ruch zawsze prowadzimy w stronę serca – od dołu do góry. Tempo masowania: 60-100 ruchów na minutę. W wyniku rozcierania powstaje fałd skórny, w którym następuje rozciągnięcie oraz roztarcie tkanki masowanej.

Rozcierania uaktywnia szybszą przemianę materii i przepływ limfy. Okolica, która zostaje poddana masażowi, zostaje lepiej odżywiona, lepiej ukrwiona, a także zwiększa się jej elastyczność. Jeżeli masaż wykonujemy z dużą intensywnością i szybko, ma on działanie pobudzające, natomiast gdy lekko i powoli – działa rozluźniająco i uspokajająco.

Robiono Wam kiedyś tego rodzaju masaż? Opiszcie swoje wrażenia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż – głaskanie – jak wykonać?
Następny artykułMasaż – wyciskanie – jak wykonać?

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here