Cukrzyca jest chorobą, z którą można żyć, jeśli pozostaje się pod opieką lekarza. Jak w przypadku wszystkich chorób najlepiej wykryć ją we wczesnym stadium, aby móc od razu reagować i rozpocząć leczenie. Im wcześniej wykryta, tym lepiej dla nas, więc jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, zgłoś się do lekarza.

W podeszłym wieku osoby są szczególnie wrażliwe na cukrzyce. Organy osób starszych zmniejszają się, podobnie jak i komórki wytwarzające insulinę (nawet o połowę). Ale nie tylko starsi mogą mieć cukrzycę. Z jej pojawieniem się może być też związana nadwaga, brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta, stres czy obciążenie genetyczne. Jakie są pierwsze objawy cukrzycy?

Mamy do czynienia z dwoma typami cukrzycy. Cukrzyca insulinozależna występuje zazwyczaj u młodych pacjentów i charakteryzuje się brakiem zdolności komórek do tworzenia insuliny. W tym przypadku objawy pojawiają się szybko i łatwo chorobę zdiagnozować.

Cukrzyca typu II to choroba polegająca na tym, że organizm produkuje jeszcze insulinę, ale w zbyt małych ilościach. Nie wszyscy zatem muszą odczuwać opisane wyżej objawy. W przypadku osób chorych na cukrzycę typu II może się ona rozwijać bezobjawowo. Wówczas najsilniejszym objawem choroby może być ogólny spadek energii, brak chęci do działania i ciągłe zmęczenie.

Typowymi objawami cukrzycy może być wzmożony apetyt, ciągłe uczucie głodu, ale większe ilości spożywanego pokarmu nie wpływają na zmianę wagi. Osoba chorująca na cukrzycę może też odczuwać zwiększone pragnienie oraz odczuwać potrzebę oddawania moczu dużo częściej, niż normalnie. Do tego mogą pojawić się problemy ze wzrokiem czy różnego rodzaju podrażnienia skóry.

Inne objawy cukrzycy to towarzyszące jej poczucie zmęczenia i zniechęcenia, migreny czy długie gojenie się ran. Najostrzejszym objawem cukrzycy jest śpiączka prowadząca nawet do śmierci.
Leczenie cukrzycy zakłada zażywanie leków, które obniżają poziom glukozy we krwi. Pacjent musi także przestrzegać odpowiedniej diety oraz powinien zażywać jak najwięcej ruchu i aktywności fizycznej.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here