Profilaktyka Sposoby na dobry sen

Sposoby na dobry sen

-

Sen jest niezbędny nie tylko do prawidłowego funkcjonowania, lecz także do życia. Bez niego znajdujemy się w fatalnej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W trakcie snu wydzielany jest hormon wzrostu, gromadzona jest energia, zaś niektóre obszary mózgu odpoczywają, by móc pracować efektywniej w ciągu dnia.

Niestety szereg niekorzystnych przyzwyczajeń zakłóca nasz sen. W efekcie, aż 25 procent społeczeństwa cierpi na zaburzenia snu, które skutecznie zatruwają nasze życie. Warto pamiętać, iż pewne nawyki wynosimy jeszcze z czasów dzieciństwa, dlatego jeśli mamy małe dzieci, powinniśmy poznać zdroworozsądkowe zasady przygotowania się do snu i stosować je, ucząc własne dzieci prawidłowej higieny snu.

Niezwykle ważne jest przestrzeganie regularnych godzin snu, w ten sposób nastawiamy nasz biologiczny zegar, zaś sen w zwyczajowym dla naszego organizmu czasie jest bardziej efektywny. Aby dobrze spać, warto kilka godzin przed snem wykonać kilka ćwiczeń. Należy także wyeliminować z diety pobudzające produkty spożywane przed snem, takie jak kawa. Jeśli masz problemy z zaśnięciem wieczorem unikaj popołudniowych drzemek – gdy ogarnia cię senność, idź na spacer, zajmij się czymś, co cię interesuje. Przed snem nie pij dużo płynów.

Warto także zadbać o przestrzeń, w której zasypiasz. Sypialnia powinna być cichym, bezpiecznym i relaksującym miejscem. Łóżko powinno być wygodne, dostosowane do naszych zdrowotnych potrzeb i osobistych preferencji. Przed zaśnięciem wywietrz pokój i wyeliminuj rozpraszające czynniki takie jak hałas, czy światło. Warto także usunąć z widoku zegar, który będzie nas rozpraszał przed zaśnięciem, który w czasie bezsenności stresuje nas uświadamiając nam ile czasu marnujemy próbując bezskutecznie zasnąć.

Pościel powinniśmy często zmieniać, a przed snem warto wziąć ciepłą, relaksującą kąpiel. W łóżku nie powinniśmy oglądać telewizji, czytać gazet i książek. Absolutnie niewskazana jest także praca w łóżku, czy opłacanie rachunków przez Internet – łóżko powinno kojarzyć się nam ze snem.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułNaturalna koloryzacja włosów
Następny artykułJak rzucić palenie?
Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zakończyć romans?

Kiedy mówimy „romans” w naszej głowie pojawiają się raczej pozytywne skojarzenia: szalona miłość, nieokiełznana namiętność i czysta rozkosz. Czasami jednak romans oznacza też cierpienie, zwłaszcza jeśli w tle stale znajduje się nasz stały partner. Po chwilach wielkiego upojenia zaczynają się więc pojawiać myśli o przerwaniu erotycznej przygody. Jak wtedy zakończyć romans? Zastanówmy się nad kilkoma możliwymi wariantami.

Jak dobrze wypaść na zjeździe absolwentów?

Zjazdy absolwentów nie są obecnie tak frapujące, ponieważ wszelkie informacje dotyczące naszych kolegów z liceum możemy wcześniej namierzyć na facebooku. Portale społecznościowe dostarczają informacji niegdyś ujawnianych na spotkaniach po maturze. Teraz nie musimy pytać, „czy masz chłopaka?”, bo dzięki systematycznie pojawiającym się na portalach społecznościowych nowinom, wiemy, że Anka jest „wolna”.

Zobacz też

Zawieszenie spłaty kredytu

Zawieszenie spłaty kredytu, tzw. „wakacje kredytowe” czyli okres, na który klient może wstrzymać konieczność spłaty kredytu, jest jednym z elementów oferty kredytowej, którego warunki warto poznać i uważnie przeanalizować przez dokonaniem wyboru dostawcy kredytu. Każdy z banków przyznaje je na innych zasadach. Część banków przyznaje je tylko i wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych, jak np. utrata pracy, część zaś uzależnia zgodę na wstrzymanie spłaty kredytu od bliżej nieokreślonej „indywidualnej sytuacji”, co sprawia wrażenie obietnicy dokładnej analizy możliwości klienta, ale może również być wygodną wymówką do lawinowego wydawania decyzji odmownych.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: