Funkcjonowanie wszelkich narządów naszego organizmu jest ze sobą ściśle powiązane, zharmonizowane i połączone. Niedoczynność czy zaburzone działanie jednych, prowadzi do zachwiania i problemów z funkcjonowaniem innych. Właśnie w taki sposób działa m.in. gruczoł tarczycy. Jej głównym działaniem jest wydzielanie do krwi człowieka trzech hormonów – tyroksyny, trijodotyroniny oraz kalcytoniny. Odpowiadają one za pobudzanie metabolizmu ustroju, utlenianie i wytwarzanie ciepła w organizmie oraz metabolizm cholesterolu. Ponadto pobudzają kurczliwość i pobudliwość włókien mięśniowych, rozwój ośrodkowego układu nerwowego oraz czynność mięśnia sercowego, wspomagają wbudowywanie wapnia w tkankę kostną.

Zaburzenie pracy tarczycy polega na jej nadczynności i niedoczynności. Niedoczynność tarczycy, jak sama nazwa wskazuje, polega na zbyt niskim poziomie produkcji hormonów przez tarczycę. Objawia się on przybieraniem przez chorego na wadze, jego częstym marznięcie, głos staje się bardziej szorstki, skóra staje się chłodna i zrogowaciała, szczególnie na łokciach i kolanach. Ponadto niedoczynność tarczycy odpowiada za przyspieszony rozwój miażdżycy.

Innym zaburzeniem pracy tarczycy jest jej nadczynność. Polega ona na produkcji przez ten gruczoł zbyt dużej ilości hormonów. W konsekwencji prowadzi to do znacznej utraty na wadze, wzmożonego pocenia się, nadpobudliwości, problemów ze snem, zaczynają trząść się ręce. Ponadto u osób z nadczynnością tarczycy obserwuje się przyspieszoną akcję serca, zaburzenia jego rytmu, niewydolność wieńcową. W skrajnych przypadkach zaburzenie to prowadzi nawet do chorób psychicznych, takich jak np. nerwica.

Znając wszystkie konsekwencje zaburzeń pracy tarczycy, oczywista wydaje się być wzmożona troska o jej prawidłową pracę i szybkie reagowanie w przypadku zaobserwowania każdego, nawet najmniejszego objawu.

Bardzo ważne w profilaktyce zaburzeń funkcjonowania tarczycy jest zaopatrzenie diety w odpowiednią ilość jodu odpowiadającego za prawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu. Jest to najprostszy i najtańszy ze sposobów, ponieważ wystarczające okazuje się dodawanie do potraw spożywczej soli jodowanej. Odpowiada ona w dużej mierze za produkcję przez tarczycę odpowiedniej ilości hormonów. Poza solą, której niestety nie możemy spożywać zbyt dużo, aby w trosce o tarczycę nie zaszkodzić własnemu układowi krążenia i sercu, istnieje również szereg produktów zawierających jod. Należą do nich m.in. ryby i owoce morza, a dla osób które nie lubią tych produktów, w aptekach dostępne są specjalne preparaty witaminowe z wysoką zawartością jodu.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMakijaż – kosmetyki
Następny artykułMakijaż wieczorowy – jak zrobić?

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here