Układ nerwowy dzielimy na:

układ nerwowy somatyczny:

– układ nerwowy ośrodkowy;

– układ nerwowy obwodowy;

układ nerwowy autonomiczny:

– układ nerwowy współczulny;

– układ nerwowy przywspółczulny.

Układ nerwowy składa się z centralnego i obwodowego układu nerwowego. Dzięki nim utrzymujemy stały kontakt z narządami wewnętrznymi (za pomocą zakończeń czuciowych znajdujących się w poszczególnych narządach), a także ze środowiskiem zewnętrznym (poprzez narządy zmysłów). Następnie informacje napływające z receptorów poddawane są analizie, przekazywaniu oraz rejestrowaniu prze układ nerwowy, co ma na celu przeprowadzenie prawidłowej reakcji na zmiany zachodzące w środowisku zewnętrznym i wewnętrznym. Informacje te dostarczone są za pomocą łuków odruchowych, w których wyróżniamy pięć elementów:

– receptor;

– droga dośrodkowa;

– ośrodek odruchu;

– droga nerwowa odśrodkowa;

– efektor.

Impuls informacyjny dociera z jednego neuronu na drugi, bądź też z neuronu na efektor, za pomocą synapsy.

Dzięki masażowi na układ ośrodkowy (centralny) można wpłynąć za pomocą układu krążenia oraz układu obwodowego. Następuje wysyłanie bodźców do mięśni, narządów, a także gruczołów wydzielania wewnętrznego. Wpływa to na ukrwienie danej okolicy masowanej, a także na unerwienie mięśni. W zależności od nacisku, masaż oddziałuje na nerwy: uspokajająco, odprężająco, bądź też pobudzająco. Reguluje także szybkość przewodzenia impulsów nerwowych poprzez układ obwodowy.

W zależności od tego, z jaką intensywnością został przeprowadzony zabieg i ile trwał, w takim stopniu pobudzane zostaną komórki nerwowe.

Uwaga!

Poprzez masaż ciała następuję podwyższenie temperatury, następnie ogrzewanie mięśni oraz poprawia się ukrwienie i dotlenienie. W wyniku tego dochodzi do poprawienia procesu metabolicznego w układzie centralnym. W tkankach znajdują się zakończenia nerwowe, w których poprzez masaż wywierana jest stymulacja przewodnictwa nerwowego. Natomiast masując kręgosłup uzyskujemy efekt uspokojenia bądź pobudzenia pnia układu współczulnego, którego zwoje leżą po obu stronach kręgosłupa. Masując skórę, mięśnie oraz tkanki wywieramy wpływ na nerwy, a także na układ przywspółczulny.

Korzystacie czasami z usług masażysty? Czujecie się wtedy lepiej? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż barku – techniki, jak zrobić?
Następny artykułMasaż synchroniczny na cztery ręce – działanie, na czym polega?

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here