Pogoda ma wpływ na każdego z nas. Jedni doskonale czują się w słońcu i wysokich temperaturach, inni wolą lekko zachmurzone niebo i orzeźwiający wiatr. Jeśli pogoda odpowiada naszym gustom, czujemy się doskonale, jeśli jednak panuje aura niezgodna z naszymi upodobaniami, lub parametry pogodowe przyjmują skrajne wartości, czujemy się wówczas źle. Istnieje jednak grupa osób, które są informowane przez własne ciało, o nadchodzących zmianach pogody. Mocne bóle stawów, uciążliwe migreny, apatia i drażliwość to tylko nieliczne z dolegliwości, na które uskarżają się meteoropaci.
Meteoropaci cierpią na zbyt małe przystosowanie organizmu do zmian zachodzących w przyrodzie, dotyczy to wahań temperatury, ciśnienia, promieniowania słonecznego, wilgotności powietrza. Wśród reakcji fizycznych najczęściej wymienia się ospałość, trudności z koncentracją, duszności, uczucie pulsowania i ucisku w skroniach, nieuzasadnione zmęczenie. Do objawów psychicznych zaliczamy huśtawkę nastroju, drażliwość, apatię, brak energii i chęci do działania.
Okazuje się, że objawy meteoropatyczne może łagodzić odpowiednio zbilansowana dieta. Powinna być ona bogata w witaminy i substancje odżywcze. Z pewnością pomaga także regularny sen. Zamiast walczyć z naturą, lepiej się z nią zjednać – samopoczucie z pewnością poprawi nam aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Warto sięgnąć do mniej popularnych metod, takich jak techniki relaksacyjne, autohipnoza, czy joga. Należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, w okresie gwałtownych zmian pogody należy szczególnie pamiętać o tym, aby wypijać co najmniej 1 litr niegazowanej wody mineralnej. W aptekach dostępny jest także Meteo – jest to preparat poprawiający właściwości adaptacyjne organizmu. Zawiera on wyciąg z rhodioli i guaraninę – naturalną kofeinę, które pomagają normalnie funkcjonować w trudnym pogodowo czasie dla osób meteowrażliwych.
Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.