Bób to warzywo, które najłatwiej kupić wyłącznie latem. Stanowi on doskonały dodatek do zup i sałatek. Jednak przez wielu traktowany jest również jako doskonały smakołyk do podjadania, tak jak słone paluszki czy winogrona. I słusznie. Ponieważ poza tym, że jest bardzo smaczny i sycący, jest również bogaty w tak potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu witaminy, białka, węglowodany, błonnik, minerały i składniki odżywcze, takie jak wapń, fosfor, magnez, karoten, witaminy z grupy B, PP, C oraz prowitaminy A.

jak gotować bóbFot. kalejdoskopsmakow.pl

Sposobów na spożywanie i przygotowywanie bobu jest bardzo dużo. Młode nasiona można zjadać surowe, beż żadnej obróbki, natomiast dojrzały bób wymaga już obgotowania w osolonej wodzie i wtedy też smakuje najlepiej. Gotowanie bobu to jednak proces, w którym trzeba trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim przed gotowaniem należy go dokładnie wymyć. Do wody, w której chcemy go ugotować należy dodać małą łyżeczkę cukru, a po chwili, kiedy woda zawrze dodać 2 łyżeczki soli, wtedy bób będzie smakował najlepiej. Ponadto jego smak można urozmaicić wrzucając do wody dwa ząbki czosnku. Gotując bób należy również pamiętać, że w zależności od tego, czy jest on młody czy starszy, czas jego gotowania bardzo się różni. Przykładowo młode nasiona bobu gotuje się tylko kwadrans.

Poniżej przedstawiamy najprostszy i bardzo smaczny sposób podania bobu. Do jego wykonania

1 kg młodych nasion,
2 czubate łyżki masła,
1 łyżka bułki tartej,
łyżeczka soli.

Nasiona bobu należy przed gotowaniem bardzo dokładnie wymyć i okroić ich brzegi. Następnie włożyć do niedużego garnka, wrzucić do niego szczyptę soli, wlać do garnka wrzątek i gotować całość przez maksymalnie 10 minut. Po tym czasie nasiona odcedzić i posypać z wierzchu solą. Następnie na patelni uprażyć bez dodatku tłuszczu bułkę tartą, dodać do niej masło, wszystko lekko podsmażyć na małym ogniu, uważając, aby się nie spaliła i tak przygotowaną zasmażką polać bób.

Jak często jecie bób? Jecie sam czy jako składnik potraw?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiasto zebra – przepis
Następny artykułSałatka z paluszkami krabowymi – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here