Psychologia Jak pomóc choremu na depresję?

Jak pomóc choremu na depresję?

-

Istotą depresji jest zaburzenie nastroju i stanu emocjonalnego. Ostatnio coraz częściej spotykamy się z określeniem depresji jako „choroby cywilizacyjnej”. To pojęcie zrodziło się stąd, że dotyka coraz większej liczby osób w grupie wiekowej 35-50. Więcej na depresję cierpi kobiet niż mężczyzn. W grupie najgroźniejszych chorób, klasyfikowanych przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) depresja zajmuje 4 miejsce.

Leczenie:
1. Lecząc depresję lekarze stosują różne metody, ale wciąż podstawową formą terapii są leki przeciwdepresyjne, które nie uzależniają, a pozytywne skutki kuracji widać czasami już po 2-4 tygodniach.
2. Psychoterapia – ma ona na celu poprawę kondycji psychicznej chorego, głównie stosuje się ją jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego.
3. Fototerapia – leczenie światłem, używa się w tym celu lamp fluorescencyjnych

Jak pomóc choremu na depresję?
Takie pytanie mogą postawić sobie najbliżsi chorych na depresję.

Oto kilka wskazówek:
– Nie należy odbierać depresji jako lenistwa czy złej woli chorego.
– Depresję należy traktować z powagą jak każdą chorobę, więc nie pomogą uwagi typu „nie histeryzuj”
– Pomóżcie choremu motywując go do wizyty u specjalisty
– Wspieranie poprzez przypominanie o terminach wizyt lekarskich i porach przyjmowania leków
– Traktowanie chorego z cierpliwością, taktem i wyrozumiałością.
– Bardzo poważnie należy podchodzić do wszelkich wypowiedzi chorego na temat samobójstwa
– Ponieważ depresja jest chorobą uleczalną, należy sugerować osobie chorej uczestnictwo w terapii oraz pomoc w wytrwaniu w trakcie kuracji.

Czy znacie kogoś, kto cierpi na depresję? Próbowaliście mu jakoś pomóc? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaka jest najlepsza metoda nauki języka angielskiego?

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej metody do nauki języka angielskiego? Jest ich tak wiele, że zaczynasz już się w tym wszystkim gubić? Na starcie, zanim jeszcze podejmiesz ostateczną decyzję, zadaj sobie niezbędne pytania, takie jak: do czego mi jest potrzebna znajomość angielskiego, ile mam czasu na opanowanie materiału oraz ile pieniędzy mogę na ten cel przeznaczyć. A może to nie o Ciebie chodzi i chcesz zapisać na lekcje języka angielskiego swoje dziecko? Kiedy odpowiesz sobie na poniższe pytania, przeczytaj poniższe porady, które maja na celu pomóc Ci w odnalezieniu idealnej metody dla Ciebie!

Choroby kotów – objawy

Przeciwko najgroźniejszym chorobom możemy zabezpieczyć naszego kota stosując okresowe szczepienia. W większym stopniu na choroby zakaźne narażone są koty wychodzące, ale niektóre wirusy możemy przenieść również do domu.

Zobacz też

Wynagrodzenie brutto a netto – porównanie

Jedną z podstawowych, a niejednokrotnie i najważniejszą kwestią podczas podejmowania pracy w danej firmie jest kwestia wynagrodzenia za pracę. To, ile będziemy zarabiać, jest zatem pierwszorzędnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o przyjęciu oferty pracy.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: