Istotą depresji jest zaburzenie nastroju i stanu emocjonalnego. Ostatnio coraz częściej spotykamy się z określeniem depresji jako „choroby cywilizacyjnej”. To pojęcie zrodziło się stąd, że dotyka coraz większej liczby osób w grupie wiekowej 35-50. Więcej na depresję cierpi kobiet niż mężczyzn. W grupie najgroźniejszych chorób, klasyfikowanych przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) depresja zajmuje 4 miejsce.

Leczenie:
1. Lecząc depresję lekarze stosują różne metody, ale wciąż podstawową formą terapii są leki przeciwdepresyjne, które nie uzależniają, a pozytywne skutki kuracji widać czasami już po 2-4 tygodniach.
2. Psychoterapia – ma ona na celu poprawę kondycji psychicznej chorego, głównie stosuje się ją jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego.
3. Fototerapia – leczenie światłem, używa się w tym celu lamp fluorescencyjnych

Jak pomóc choremu na depresję?
Takie pytanie mogą postawić sobie najbliżsi chorych na depresję.

Oto kilka wskazówek:
– Nie należy odbierać depresji jako lenistwa czy złej woli chorego.
– Depresję należy traktować z powagą jak każdą chorobę, więc nie pomogą uwagi typu „nie histeryzuj”
– Pomóżcie choremu motywując go do wizyty u specjalisty
– Wspieranie poprzez przypominanie o terminach wizyt lekarskich i porach przyjmowania leków
– Traktowanie chorego z cierpliwością, taktem i wyrozumiałością.
– Bardzo poważnie należy podchodzić do wszelkich wypowiedzi chorego na temat samobójstwa
– Ponieważ depresja jest chorobą uleczalną, należy sugerować osobie chorej uczestnictwo w terapii oraz pomoc w wytrwaniu w trakcie kuracji.

Czy znacie kogoś, kto cierpi na depresję? Próbowaliście mu jakoś pomóc? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułĆwiczenia na płaski brzuch w 2 tygodnie
Następny artykułProgram ćwiczeń na siłowni

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here