Psychologia Jak pomóc choremu na depresję?

Jak pomóc choremu na depresję?

-

Istotą depresji jest zaburzenie nastroju i stanu emocjonalnego. Ostatnio coraz częściej spotykamy się z określeniem depresji jako „choroby cywilizacyjnej”. To pojęcie zrodziło się stąd, że dotyka coraz większej liczby osób w grupie wiekowej 35-50. Więcej na depresję cierpi kobiet niż mężczyzn. W grupie najgroźniejszych chorób, klasyfikowanych przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) depresja zajmuje 4 miejsce.

Leczenie:
1. Lecząc depresję lekarze stosują różne metody, ale wciąż podstawową formą terapii są leki przeciwdepresyjne, które nie uzależniają, a pozytywne skutki kuracji widać czasami już po 2-4 tygodniach.
2. Psychoterapia – ma ona na celu poprawę kondycji psychicznej chorego, głównie stosuje się ją jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego.
3. Fototerapia – leczenie światłem, używa się w tym celu lamp fluorescencyjnych

Jak pomóc choremu na depresję?
Takie pytanie mogą postawić sobie najbliżsi chorych na depresję.

Oto kilka wskazówek:
– Nie należy odbierać depresji jako lenistwa czy złej woli chorego.
– Depresję należy traktować z powagą jak każdą chorobę, więc nie pomogą uwagi typu „nie histeryzuj”
– Pomóżcie choremu motywując go do wizyty u specjalisty
– Wspieranie poprzez przypominanie o terminach wizyt lekarskich i porach przyjmowania leków
– Traktowanie chorego z cierpliwością, taktem i wyrozumiałością.
– Bardzo poważnie należy podchodzić do wszelkich wypowiedzi chorego na temat samobójstwa
– Ponieważ depresja jest chorobą uleczalną, należy sugerować osobie chorej uczestnictwo w terapii oraz pomoc w wytrwaniu w trakcie kuracji.

Czy znacie kogoś, kto cierpi na depresję? Próbowaliście mu jakoś pomóc? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie ćwiczenia na skoliozę?

Skolioza zwana jest również bocznym skrzywieniem kręgosłupa jest chorobą, której wtórują zmiany w całym narządzie ruchu. Objawem tej choroby jest na przykład wygięcie kręgosłupa na bok. Skolioza najczęściej występuje u dzieci w wieku od 10 do 18 lat, lecz zdarza się również u dorosłych osób. Choroba ta chodź bardzo powszechna jest zjawiskiem idiopatycznym (jej przyczyny nie są znane). Aby zapobiegać i leczyć skoliozę, należy uczęszczać na gimnastykę rehabilitacyjną lub zacząć pływać. W poważnych przypadkach należy udać się do lekarza specjalisty.

Jak zrobić fale na długich włosach bez lokówki? – videoporada

Masz długie włosy? Interesuje Cię zwiewna, romantyczna fryzura? Lubisz lekkie fale? Jeśli odpowiedziałaś trzy razy TAK, koniecznie obejrzyj poniższy tutorial.

Zobacz też

Czym jest ubezpieczenie ochronne?

Ubezpieczenie ochronne, jest najtańszą polisą chroniącą naszą rodzinę, a jej przedmiotem jest nasze życie. W każdym wypadku wypłata takiego ubezpieczenia jest wypłacana po śmierci a środki wypłacane są uposażonym osobom, takim jak współmałżonek, dzieci, wnuki, rodzice, partner życiowy czy bardzo bliska osoba, która w żaden sposób nie jest z nami spokrewniona.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: