Psychologia Agorafobia - przyczyny, objawy

Agorafobia – przyczyny, objawy

-

Agorafobia to irracjonalny lęk przed otwartymi przestrzeniami. Rozwija się zazwyczaj od 25 do 40 roku życia. Zaniechanie podjęcia leczenia może prowadzić do wieloletniego występowania jej objawów. Dla chorego problem stanowi wyjście na dwór, do sklepu czy samotne podróżowanie środkami lokomocji. Przerażenie wywołują również wszelkie miejsca publiczne i przebywanie w tłumie. Agorafobii często towarzyszy lęk napadowy – jest to nagły atak panicznego strachu, któremu towarzyszą objawy somatyczne, takie jak kołatanie serca, pocenie się, duszności, zawroty głowy i ból w klatce piersiowej.

Innymi objawami, które często współwystępują z tym zaburzeniem, są:

– zaburzenia depresyjne: obniżenie nastroju, lęk, spowolnienie ruchowe;

– fobia społeczna: lęk związany z kontaktami międzyludzkimi, który prowadzi do alienacji;

– natręctwa: czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, które charakteryzuje występowanie natrętnych myśli oraz przymusowych zachowań.

Do głównych objawów agorafobii zaliczymy:

– objawy psychosomatyczne: suchość w jamie ustnej, potrzeba oddania moczu, drżenie ciała;

– paraliżujący strach;

– częściowa utrata kontroli nad zachowaniem (przykładowo: odruch ucieczki – nagła potrzeba znalezienia się w subiektywnie bezpiecznym miejscu i równocześnie nieumiejętność wyjaśnienia powodów swojego zachowania).

Uwaga!

Agorafobia prowadzi bardzo często do utraty pracy, zaniedbania rodzinnych więzi oraz życia społecznego. Przyczyny wystąpienia tego zaburzenia nie są do końca znane. Okazało się jednak, że wiele osób z agorafobią w przeszłości przeżyło trudną sytuację lub bolesne doświadczenie (rozstanie w bliską osobą, jej choroba lub śmierć). Wskazuje się również na dyspozycję rodzinną, lecz nie wiadomo, czy istotniejszą rolę odgrywają czynniki genetyczne, środowiskowe czy może wychowawcze.

Cierpicie na agorafobię? Czy potrafilibyście wskazać, kiedy i dlaczego się pojawiła? Jak wygląda leczenie? Dajcie znać.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

1 KOMENTARZ

  1. cierpialam na Agarofobie.. to był koszmar… dni i noce w paraliżu leku.. podstawa sa leki – polecam koniecznie. Po lekach sie uspokoilo. Dodatkowo psychoterapia i dużo czytania ksiażek o leku i sposobach jego uciszenia. Przeszlo po jakimś czasie. Najważniejsze żeby iść do lekarza. Pojawiła się u mnie z chwilą tragedi w domu: ciężki wypadek siostry, poważne problemy rodzinne i nawał pracy i studia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Fotografia poklatkowa – co to jest, jak zrobić (poradnik) – Nikon, Canon

Fotografia pozwala uchwycić ulotność chwili, pozwala je nawet zamrozić. Niektóre kadry ukazują nam to, co często ulatuje naszej uwadze. Co jednak zrobić, jeśli zamiast zamrażania rzeczywistość będziemy chcieli pokazać upływ czasu?

Kto pokrywa koszty postępowania podatkowego?

W ordynacji podatkowej brak jest pełnej definicji kosztów postępowania podatkowego. Stąd niepewności związane z tym, kto ma je pokryć.

Zobacz też

Aparat ortodontyczny – jak działa?

Aparat ortodontyczny służy do poprawy wad zgryzu, wyrównuje zęby oraz je ustawia. Aparaty dostępne są w różnej postaci. Ich wybór zależy od wieku, w jakim znajduje się pacjent czy stanu uzębienia. Co warto o nich wiedzieć?

O czym pamiętać, kupują nowy wężyk do fajki wodnej?

Elastyczne wężyki do shishy odpowiadają za komfort palenia, a po części również za zapach dymu. Jeśli wybierzesz model, który...

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Może Cię zainteresuje: