Motywacja odgrywa bardzo istotną rolę w sporcie. Zarówno trenerzy, jak i sami gracze są świadomi, że bez jej udziału ciężko osiągnąć określone cele. Warto w celu podwyższenia i utrzymania właściwego poziomu motywacji posłużyć się metodą siedmiu kroków.

  • Krok pierwszy

    Określcie swoje cele Ważne jest, aby zespół określił, co jest jego celem i jakie ma priorytety. Najlepszą metodą jest zapisanie wszystkiego tak, aby każda osoba z drużyny mogła zawsze wrócić myślami do tego, co stawiane jest na pierwszym miejscu.

  • Krok drugi

    Określcie swoje zasoby To istotne, aby zespół zweryfikował, czy dysponuje odpowiednimi osobami w drużynie oraz czasem (m.in. na treningi), by osiągnąć zamierzony cel. Zasoby, jakimi dysponuje drużyna, muszą zostać jasno określone.

  • Krok trzeci

    Jak zespół ma pracować Należy dowiedzieć się, czy wszystkie osoby w drużynie akceptują cele i sposoby ich osiągania. Trzeba również przeprowadzić krótką ankietę, by dowiedzieć się, w jakim stopniu gra zespołowa jest ważna dla poszczególnych osób oraz w jakim stopniu wiążą z nią swoją przyszłość.

  • Krok czwarty

    Sposoby motywacji Najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie wewnętrznego systemu nagród (a także kar) dla członków drużyny. Jeśli będą oni mieli świadomość, że w przypadku, gdy dadzą z siebie wszystko, otrzymają gratyfikację, ich motywacja wzrośnie. Należy przy tym pamiętać, by wpływać na określony rodzaj motywacji: – motywacja zewnętrzna: nagrody, pieniądze, pochwały; – motywacja wewnętrzna: duma, świadomość bycia ważnym ogniwem drużyny itp.

  • Krok piąty

    Sposób oceny pracy zespołu Działania grupy powinny być poddawane ocenie. To pozwoli na wspólne zastanowienie się, gdzie osiągnęło się już zadowalający efekt, a co należy poprawić. Dzięki takiemu działaniu można uniknąć wielu porażek czy rozczarowań, które z kolei przyczyniają się do obniżenia poziomu motywacji.

  • Krok szósty

    Skład zespołu Ocenie należy poddać zarówno kompetencje jednostki, jak i wzajemne relacje osób w grupie. Skład nie może być wymuszony czy zupełnie przypadkowy, gdyż może prowadzić to do rozłamów w drużynie.

  • Krok siódmy

    Przywódca zespołu Jeśli grupa nie będzie miała lidera, może dochodzić do prób dominacji czy narzucania własnego zdania. Lider zespołu ma za zadanie utrzymywać zespół w ryzach i dbać o poziom motywacji poszczególnych osób w drużynie.

  • Czy znacie inne sposoby motywowania zawodników? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wzbudzić sympatię u innych?
Następny artykułCzy warto zostać harcerzem?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here